eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2011

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw III kw. 2011

2011-12-30 09:57

Przeczytaj także: Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw II kw. 2016


Dynamika kredytu ogółem i jego udziału w pasywach jest zróżnicowana między klasami przedsiębiorstw. Najwyższą dynamikę kredytu ogółem odnotowały przedsiębiorstwa budowlane (24,7% r/r). Są to jednocześnie firmy, których udział kredytu w sumie bilansowej jest najwyższy i w III kw. br. sięgnął 12,5%. Z kolei, niski przyrost kredytu ogółem charakteryzował firmy przemysłowe (7,8% r/r), co przełożyło się na niski udział kredytu w sumie pasywów (kredyt stanowił tu zaledwie 8,5%).

Wypłacalność

W III kw. br. odnotowano wzrost wskaźnika zadłużenia ogólnego przedsiębiorstw. Struktura finansowania majątku przedsiębiorstw jest relatywnie niezmienna w czasie i potwierdza niskie wykorzystanie dźwigni finansowej na poziomie całej badanej populacji. Wskaźnik finansowania aktywów trwałych kapitałem własnym wyniósł 86%.

Odsezonowany wskaźnik ogólnego zadłużenia w populacji wyniósł 48,2% (wzrost o 0,7 pp. kw/kw). Około 6,7% populacji miało wskaźnik ogólnego zadłużenia przekraczający 100% (wzrost o 0,3 pp. kw/kw).

Wskaźnik zaangażowania kapitału własnego w finansowanie aktywów trwałych, mimo, że nieco spadł w relacji kwartalnej, to wciąż pozostaje na wysokim poziomie (w III kw. br. wyniósł 86,4%). Ponad 55% badanych przedsiębiorstw finansowało również aktywa obrotowe kapitałem własnym.

W strukturze finansowania widoczne były różnice między klasami przedsiębiorstw. Najwyższe wskaźniki ogólnego zadłużenia miało budownictwo (około 65,4%), najniższe odnotowano w przemyśle (około 44%). Wśród firm przemysłowych, podobnie jak było w poprzednich kwartałach, firmy energetyczne i górnicze miały najniższe zaangażowanie kapitałów obcych w finansowanie majątku ogółem, kolejno 27,2% i 41,6%.

Zatrudnienie, wydajność pracy

W połowie firm odnotowano w końcu III kw. br. wyższe zatrudnienie niż rok wcześniej (podobna sytuacja miała miejsce w III kw. ub.r.). Znaczący (co najmniej 10-procentowy) wzrost miał miejsce w 17,5% przedsiębiorstw, spadek o podobnej skali – w 18,9% firm.

fot. mat. prasowe

Rozkład dynamik zatrudnienia (dane na koniec III kw. w kolejnych latach)

Rozkład dynamik zatrudnienia (dane na koniec III kw. w kolejnych latach)


W efekcie, zatrudnienie w całej populacji firm wzrosło r/r w niewielkim stopniu (o 0,4%, co oznacza spadek dynamiki o 0,8 pp.). Największy udział w tym wzroście miały usługi (poza handlem i transportem) oraz przetwórstwo przemysłowe (nie tylko ze względu na swoją skalę – skupia blisko 40% całego zatrudnienia w próbie F01 – ale i wyższą od ogólnej dynamikę: 0,7%). Przedsiębiorstwa działające na rynku krajowym (całość bądź większość obrotów) zmniejszyły stan zatrudnienia, wzrósł on natomiast wyraźnie wśród eksporterów wyspecjalizowanych (wzrost o 9,2%, tj. o 2,5 pp. więcej niż w kw. pop.).

Zatrudnienie zmniejszają głównie firmy nierentowne, zaś firmy rentowne zwiększają liczbę pracowników (jedynie w 2009 r. zatrudnienie spadło we wszystkich klasach wg rentowności firm). W III kw. br. zatrudnienie nieco rosło, nawet przy w przedsiębiorstwach uzyskujących niewielką (2%) rentowność.

Od ponad dwóch lat koszty wynagrodzeń rosną wolniej niż przychody ze sprzedaży (wzrost w III kw. odp. o 5,7% i 11,8% r/r), co wskazuje na wyższą dynamikę wydajności pracy niż płac. W III kw. br. wydajność pracy (mierzona wartością sprzedaży na jednego zatrudnionego) wzrosła nominalnie o 11,4%, tj. realnie o 7%. Udział przedsiębiorstw zwiększających wydajność pracy wzrasta od dwóch lat, po wyraźnym spadku w 2009 r.

Do pobrania:

poprzednia  

1 ... 4 5

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: