Koniunktura przemysłowa XII 2011
2011-12-28 13:25
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2011
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 9 (przed miesiącem plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie 11% (w listopadzie odpowiednio 21% i 8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Pogorszenie ocen koniunktury wynika z mniej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Również odpowiednie oceny bieżące są mniej korzystne niż w listopadzie. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen usług. W tej grupie firm można się spodziewać niewielkiego ograniczenia zatrudnienia.
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 12 (przed miesiącem minus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 12% badanych firm, a jej pogorszenie 24% (w listopadzie odpowiednio 13% i 21%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Odnotowywane jest pogorszenie bieżącego popytu i sprzedaży, a w ślad za tym i sytuacji finansowej. Prognozy w tym zakresie są niekorzystne, gorsze od formułowanych w listopadzie. Sygnalizowany jest wzrost bieżących (na poziomie sprzed miesiąca) oraz przyszłych (w większym stopniu niż w listopadzie) cen usług. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników, większy niż zapowiadano w listopadzie.
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 7 (przed miesiącem minus 6). Poprawę koniunktury odnotowuje 12% badanych firm, a jej pogorszenie 19% (w listopadzie odpowiednio 13% i 19%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny bieżącego popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej są nieco bardziej negatywne niż w listopadzie, a odpowiednie prognozy są zbliżone do niekorzystnych przewidywań sprzed miesiąca. Dyrektorzy badanych podmiotów sygnalizują niewielki wzrost bieżących cen. W najbliższych miesiącach ceny mogą rosnąć szybciej niż przewidywano w listopadzie. Przedsiębiorcy przewidują spadek liczby zatrudnionych pracowników zbliżony do zapowiadanego przed miesiącem.
W grudniu firmy z większości sekcji objętych badaniem sygnalizują ograniczenie popytu na usługi, najbardziej znaczące – jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywka i rekreacją (sekcja R). Wzrost popytu na swoje usługi zgłaszają jedynie podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy popytu formułowane przez jednostki z większości badanych sekcji usługowych są negatywne. Najbardziej pesymistyczne przewidywania w tym zakresie zgłaszają dyrektorzy jednostek z sekcji transport i gospodarka magazynowa (sekcja H), administrowanie i działalność wspomagająca (sekcja N) oraz pozostała działalność usługowa (sekcja S). Wzrost popy tu prze-widują firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz – w mniejszym stopniu – jednostki z sekcji informacja i komunikacja (sekcja J) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q).
W grudniu firmy z większości sekcji objętych badaniem odnotowują ograniczenie sprzedaży. Tylko dyrektorzy firm z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K), a także – w mniejszym stopniu – informacja i komunikacja (sekcja J) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) zgłaszają pozytywne oceny w tym zakresie. Największy spadek sprzedaży, większy od odnotowanego w listopadzie, sygnalizują jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywka i rekreacją (sekcja R).
Na najbliższe trzy miesiące prognozy sprzedaży jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczący spadek sprzedaży, większy niż przed miesiącem, przewidują jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywka i rekreacją (sekcja R), działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (sekcja N) oraz transport i gospodarka magazynowa (sekcja H). Największego wzrostu sprzedaży, na poziomie przewidywań z listopada, oczekują dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).
Koniunktura gospodarcza w VI 2025
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Wieża widokowa na Górze Parkowej już otwarta. Nowa perspektywa na Krynicę-Zdrój
-
Dezinformacja w Polsce. Nowy raport ujawnia, dlaczego wierzymy w fake newsy
-
Kalendarz emocji, nie promocji. Jak wykorzystać święta i ważne okazje do budowy lojalności klientów?
-
Ranking lokat i kont oszczędnościowych. Przegląd możliwości dostępnych w styczniu 2026





Fakturzystka, fakturzysta
