eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XII 2011

Koniunktura przemysłowa XII 2011

2011-12-28 13:25

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2011


Sytuacja finansowa przedsiębiorstw z większości sekcji objętych badaniem jest w grudniu oceniana nadal niekorzystnie. Najbardziej negatywne oceny swojej sytuacji finansowej, bardziej pesymistyczne niż w listopadzie, sygnalizują jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywka i rekreacją (sekcja R). Pozytywnie swoją sytuację finansową oceniają jedynie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).

Na najbliższe trzy miesiące prognozy sytuacji finansowej jednostek z większości badanych sekcji usługowych są pesymistyczne. Najbardziej znaczącego pogorszenia sytuacji finansowej spodziewają się podmioty z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R) oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q). Optymistyczne prognozy w tym zakresie formułują dyrektorzy jednostek prowadzących działalność finansową i ubezpieczeniową (sekcja K) oraz informacja i komunikacja (sekcja J).

W przedsiębiorstwach większości badanych sekcji zapowiadany jest wzrost cen. Najbardziej znaczący wzrost cen przewidują dyrektorzy jednostek z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K) oraz obsługa rynku nieruchomości (sekcja L).

Jednostki z większości badanych sekcji usługowych planują w najbliższych trzech miesiącach dokonać redukcji zatrudnienia. Największą skalę zwolnień, choć mniejszą niż planowano przed miesiącem, zapowiadają dyrektorzy jednostek z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (sekcja R). Niewielki wzrost zatrudnienia planują tylko podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (sekcja K).

W grudniu 6,2% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w grudniu 2010 r. odsetek ten wyniósł 7,2%). Największe trudności wskazywane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (60% w grudniu br., 51% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu) oraz konkurencją firm krajowych (54% w grudniu br., 46% przed rokiem).

Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 8,8% (przed rokiem 7,3%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (69% w grudniu br., 56% przed rokiem) oraz niedostatecznym popytem (54% w grudniu br., 53% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z: kosztami zatrudnienia, niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 25% do 37%), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 39% do 50%).

W grudniu 10,1% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (przed rokiem odsetek ten wyniósł 11,7%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (51% w grudniu br., 44% przed rokiem) oraz kosztami zatrudnienia (48% w grudniu br., 54% przed rokiem) i niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (41% w grudniu br., 24% przed rokiem – jej znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu).

W grudniu spośród badanych przedsiębiorstw 1,6% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (przed rokiem 2,2%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (77% w grudniu br., 79% przed rokiem). W porównaniu z grudniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 25% do 49%).

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się w grudniu na poziomie niższym od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem.
Osłabieniu uległy zmienne składowe zarówno diagnostyczne jak i prognostyczne.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik syntetyczny i jego dekompozycja

Wskaźnik syntetyczny i jego dekompozycja


W grudniu na obniżenie wskaźnika syntetycznego w stosunku do listopada wpłynęło jego pogorszenie w usługach, przemyśle i handlu, przy utrzymywaniu się jego wartości z ubiegłego miesiąca w budownictwie. W skali roku wszystkie składowe wskaźnika uległy zmniejszeniu – w największym stopniu w usługach.

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Polski rynek pracy X-XII 2011

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: