eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy - najważniejsze wydarzenia 2011

Rynek pracy - najważniejsze wydarzenia 2011

2011-12-14 09:50

Przeczytaj także: Praca dla specjalistów raczej w dużych miastach


Dłuższy urlop dla ojca-pracownika

Do tej pory pracownikowi wychowującemu dziecko przysługiwał tygodniowy urlop. W tym roku wprowadzono jednak zmiany w przepisach, które od stycznia wydłużą do dwóch tygodni urlop ojcowski.

Specjaliści uważają, że okres ten wydłużono, bo jeden tydzień nikogo nie zachęcał, więc zainteresowanych było relatywnie mało. W Szwecji rodzice mają łącznie 480 dni urlopu macierzyńskiego do podziału. W tym każde z nich ma 60 dni „na wyłączność”, czyli szwedzki „tacierzyński” to prawie 9 tygodni. -Nasze społeczeństwo jest dość konserwatywne jeśli chodzi o podział ról rodzicielskich, więc to udogodnienie tak czy owak będzie się przyjmowało powoli - uważa Artur Ragan.

Polacy ulubieńcami francuskich pracodawców

Liczba ofert pracy we Francji dla polskich fachowców wzrosła o niemal 30 proc. względem poprzedniego roku i ciągle rośnie. Polscy fachowcy budowlani dali się poznać przy okazji budowy terminala na lotnisku de Gaulle'a i tunelu autostrady A1 na północ od Paryża. Uczestniczyli również m.in. w remoncie budynku francuskiego parlamentu, ministerstwa finansów, paryskich komend żandarmerii oraz szpitali. - Nasza specjalność, czyli "budowlaniec z Polski", to nad Sekwaną znak jakości i właśnie w branży budowlanej mamy teraz najwięcej ofert pracy. Nasi klienci czasami pół żartem pytają, czy na pewno fachowcy, którzy do nich trafią, są narodowości polskiej, bo inaczej nie złożą kolejnego zamówienia. Pracownicy z innych krajów nie pracują tak wydajnie, jak nasi. Ponadto większość naszych specjalistów potrafi wykonać kilka różnych robót. Dobrym przykładem są polscy spawacze, z których większość zna kilka technik spawalniczych, więc mogą pracować na różnych odcinkach tego samego projektu - mówi Artur Ragan, rzecznik Work Express.

Szef zbada trzeźwość pracownika

Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziła w lipcu tego roku istotną zmianę do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W myśl nowych przepisów badanie trzeźwości może odbyć się nie tylko na żądanie pracownika, lecz także na żądanie kierownika zakładu pracy oraz osoby przez niego upoważnionej. Badanie stanu trzeźwości przeprowadza uprawniony do tego organ, który został powołany do ochrony porządku publicznego, natomiast zabiegu pobrania krwi dokonuje fachowy pracownik służby zdrowia.

Pracodawca nie może jednak zmusić pracownika do poddania się takim badaniom. Ale odmowa ich wykonania będzie stanowiła okoliczność obciążającą dla pracownika. Orzecznictwo przyjmuje, że stan odurzenia lub stan nietrzeźwości pracodawca może udowodnić w sądzie różnymi środkami dowodowymi, niekoniecznie wynikami badania krwi pracownika. Mogą to być np. zeznania świadków. Gdy pracownik nie jest w gotowości do pracy, pracodawca może nawet rozwiązać z nim umowę o pracę. Pracownik będący pod wpływem alkoholu nie dość, że pracuje mniej wydajnie, to jeszcze wpływa na efektywność i bezpieczeństwo swoich kolegów z pracy a to już poważny problem. Jeśli nad miłośnikami upojnych wieczorów będzie wisiał taki „bacik”, dzień wcześniej poważnie się zastanowią przed kolejnym piwem. Inna rzecz, że nierzetelni pracodawcy zyskują sposób na pozbycie się niewygodnego pracownika przy pomocy „dyscyplinarki” – wystarczy, że kilku kolegów podpisze zeznanie, że ten czy ów jest pod wpływem środków odurzających.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: