eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 45/2011

Świat: wydarzenia tygodnia 45/2011

2011-11-13 11:11

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 44/2011

  • W trakcie ostatniego w Cannes przyjęto listę 11 tzw. rajów podatkowych (wśród nich Botswana, Panama, Seszele, Trynidad, Tobago oraz Urugwaj). Kraje te zostaną "postawione pod pręgierzem społeczności międzynarodowej". Ustalono też, że Szwajcaria i Liechtenstein nie będą w tej grupie, jeśli zaradzą "pewnym wykrytym u nich nieprawidłowościom".
  • G20 postanowiło o opublikowaniu listy 29 wielkich banków światowych o szczególnym znaczeniu dla globalnej gospodarki, których upadłość spowodowałaby katastrofalne skutki.W trosce o bezpieczeństwo światowej gospodarki mają być one objęte specjalnym międzynarodowym nadzorem.
  • W Europie rozwijają się demonstracje zainspirowane nowojorskim ruchem "Okupuj Wall Street". W Berlinie demonstrowało ok. 10 tys. osób, a we Frankfurcie podobna ilość (to centrum finansowe kontynentalnej Europy, siedziba Europejskiego Banku Centralnego). Protestują oni przeciwko dominacji banków w życiu politycznym krajów.
  • Japońskie zadłużenie jest dziś na poziomie ok. 200 proc. PKB. Szefowa MFW wezwała rząd do pilnego podjęcia środków w celu zredukowania długu publicznego.
  • Deficyt handlowy USA obniżył się do 43,11 mld USD.
  • Po 18 latach oczekiwania nie ma już przeszkód uniemożliwiających przystąpienie Rosji do WTO. Przyjęcie jej do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zostało zatwierdzone przez grupę roboczą tej organizacji. Zatwierdzono 700-stronicowy dokument, który precyzuje warunki, na których Rosja stanie się 153. członkiem tej organizacji. Teraz ten dokument będzie przedstawiony do zatwierdzenia w trakcie grudniowego szczytu tej organizacji w Genewie.
  • Jest duże prawdopodobieństwo, że od nowego roku zostanie wprowadzony podatek od transakcji finansowych. W trakcie obrad G20 nie wszystkie kraje poparły tę koncepcję.
  • Chiny wyraziły zgodę na zwiększenie płynności yuana.
  • David Cameron-premier Wielkiej Brytanii proponuje: sformalizowanie G20 (w celu dopilnowania realizacji przyjętych ustaleń i zapewnienia ciągłości prac), nadanie Radzie Stabilności Finansowej (FSB) osobowości prawnej (mogłaby efektywniej odgrywać rolę koordynatora na szczeblu międzynarodowym), wzmocnienie rola nadzorczej WTO.
  • Znany japoński producent aparatów Olympus przyznał, że przez 20 lat trzech członków zarządu firmy ukrywało bardzo duże straty finansowe z inwestycji w obligacje. Akcje Olympusa spadły o ponad 30 proc. W ciągu miesiąca wartość tej ponad 90-letniej firmy obniżyła się o 70 proc. (o ponad 60 mld USD).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ROSJA JUŻ PRAWIE W ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI HANDLU (WTO)

Wygląda na to, że po 18 latach oczekiwania nie ma już przeszkód uniemożliwiających przystąpienie Rosji do WTO. Przyjęcie jej do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zostało zatwierdzone przez grupę roboczą tej organizacji. Zatwierdzono 700-stronicowy dokument, który precyzuje warunki, na których Rosja stanie się 153. członkiem tej organizacji. Teraz ten dokument będzie przedstawiony do zatwierdzenia w trakcie grudniowego szczytu tej organizacji w Genewie.

Rosja podpisała z Gruzją (wynegocjowaną przy pomocy Szwajcarii) umowę, usuwającą przeszkodę w wejściu Rosji wejście do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Rosja od 18 lat stara się o przyjęcie do tej organizacji. Przyjęcie nowego kraju do WTO wymaga zgody wszystkich członków tej organizacji.

W ostatnich latach w gronie przywódców Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej nie było zainteresowania, by sprawę doprowadzić do końca. Był nawet okres, kiedy także Rosja zrezygnowała ze stawiania tego wniosku w rozmowach dwustronnych. Na przeszkodzie stały zastrzeżenia USA, a następnie Litwy. Także Unia nie wykazywała ochoty na pozytywne załatwienie tej sprawy. W ostatnich miesiącach główną przeszkodą był sprzeciw Gruzji,która po przegraniu wojny z Rosją straciła prowincje Abchazję i i Południową Osetię, a które wybiły się na niepodległość popieraną przez Rosję, a czego nie uznaje Gruzja.

Wobec zbliżającej się kolejnej fazy kryzysu czołowe gospodarczo kraje świata uznały, że w ich interesie jest, aby Rosja znalazła się w gronie krajów podlegających tym samym regułom wymiany handlowej. Pod silną presją USA i UE zaczęły się negocjacje rosyjsko-gruzińskie, które jednak zakończyły się fiaskiem.Jak wiadomo Gruzja nie akceptuje secesji tych prowincji, które ogłosiły niepodległość po przegranej wojnie Rosji z Gruzją w 2008 r.

Sprzeciw Gruzji dotyczył uznania tych zbuntowanych, a dziś niepodległych krajów za integralną część swojego terytorium. Pod presją Zachodu, dążąc do jakiejś formy odwrócenia obecnej sytuacji Gruzja nieco ustąpiła proponując wprowadzenie własnych posterunków celnych na granicy Rosji z Abchazją i Osetią Południową.

Tę przeszkodę pokonano dzięki mediacji Szwajcarii, której kompromisową propozycję zaakceptowały oba kraje. W trakcie mediacji Szwajcarzy zaproponowali, by kontrolę nad przepływem towarów przez granicę Rosji z Abchazją i Osetią Południową sprawowała międzynarodowa spółka, które będzie przekazywać dane do baz informacyjnych WTO. Ta propozycja dała namiastkę satysfakcji Gruzji, chociaż w żadnym stopniu nie zmienia statusu Abchazji i Południowej Osetii. Gruzja, jak i Rosja zaakceptowały propozycję.

Oznacza to, że Tbilisi nie będzie już przeciw wejściu Rosji w skład WTO. Także Stany Zjednoczone zrezygnowały z zastrzeżeń, które wynikały z przyjętej cztery dekady temu poprawki Jackson-Vanika, która pozbawiła ZSRR, a potem Rosję klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu z USA. Obecna administracja Baracka Obamy zrezygnowała też ze sprzeciwu w oparciu o zastrzeżenia dotyczące słabej ochrony w Rosji praw intelektualnych i ograniczenia dostępu amerykańskich firm do rosyjskiego rynku.

Przewiduje się, że formalne przyjęcie Rosji do WTO może nastąpić w połowie grudnia na szczycie w Genewie, po ratyfikacji rosyjskiego parlamentu. Oznacza to, że Rosja stając się członkiem WTO rezygnuje z protekcjonistycznych metod ochrony własnych interesów gospodarczych, a powstałe spory handlowe z innymi członkami tej organizacji poddają pod niezależny osąd WTO.

Wejście Rosji do WTO będzie największym sukcesem w działalności tej organizacji od czasu przyjęcia do niej Chin, dotąd Rosja była jedynym dużym krajem poza ta organizacją. W trakcie ostatniego etapu negocjacji ustalono, że Rosja nie podniesie przeciętnych ceł importowych powyżej 7,8 proc., a ceł importowych na produkty rolne powyżej 10,8 proc.

Są różne prognozy dotyczące skutków gospodarczych wstąpienia Rosji do WTO. Według BŚ gospodarka Rosji w krótkim terminie po wejściu do WTO wzrośnie o 3,3 proc., a w dłuższych horyzoncie czasowym wzrośnie aż o 11 proc. Rosyjski bank inwestycyjny Renaissance Capital prognozuje, że po akcesji do WTO wzrośnie indeks moskiewskiej giełdy RTS o 15 do 20 proc.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: