eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Energetyka jądrowa nie wyhamuje

Energetyka jądrowa nie wyhamuje

2011-10-31 11:16

Przeczytaj także: Jaki wpływ na gospodarkę i rynek pracy mają elektrownie jądrowe?


W 2010 r. Unia Europejska zaimportowała łącznie 113 miliardów metrów sześciennych rurociągiem z Rosji, co stanowi 33 procent całości importowanego gazu. W 2030 r. udział gazu płynącego rurociągami Gazpromu wzrośnie do 50 procent wszystkich europejskich dostaw gazu, co jest niepokojące w kontekście bezpieczeństwa dostaw gazu. Co więcej, decyzja Niemiec o wycofaniu się z energii jądrowej w ciągu następnej dekady oznacza dodatkowy wzrost uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu, co ilustruje umowa pomiędzy niemieckim RWE i rosyjskim Gazpromem z połowy lipca 2011, dotycząca zabezpieczenia dodatkowych dostaw gazu dla RWE.

Zmiany w zróżnicowaniu źródeł energii

Raport wskazuje również, że po awarii w Fukushimie powinno ulec zmianie zróżnicowanie źródeł energii. Według IEA, w latach 2011-2035 światowe zużycie gazu powinno wzrosnąć o 50 procent, a jego udział w rynku energii powinien wzrosnąć z obecnych 21 do 25 procent, osiągając poziom zbliżony do poziomu konsumpcji oleju (27 procent). Jedną z konsekwencji awarii w Fukushimie powinien być także rozwój energetyki w sektorze odnawialnych źródeł energii, aczkolwiek z uwagi na wyższe koszty, prawdopodobnie nie będzie on tak znaczący jak wzrost znaczenia gazu. Aby osiągnąć 20 procent udziału odnawialnych źródeł energii w końcowym zużyciu energii, państwa członkowskie UE, rządy i regulatorzy rynku powinny rozważyć śmiałe posunięcia, takie jak w Wielkiej Brytanii. Stojąc w obliczu konieczności zainwestowania 110 mld funtów celem zaspokojenia zapotrzebowania na energię elektryczną tylko do roku 2020 i redukcji CO2, parlament Wielkiej Brytanii przyjął w lipcu 2011 r. rządowy raport w sprawie "Planowania przyszłości energii elektrycznej". Zawiera on minimalną cenę węgla, nowe długoterminowe kontrakty, które mają na celu zapewnienie stabilnych zachęt finansowych dla inwestycji w niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej. Propozycja obejmuje również ustanowienie standardów wydajności emisji zapewniających, że bez wykorzystania technologii CCS nie będą budowane żadne nowe elektrownie opalane węglem.

Colette Lewiner, lider sektora energetycznego i chemicznego w Capgemini, komentuje: "Rosnące zużycie energii w połączeniu z wydarzeniami na świecie w 2011 oraz niewystarczającymi inwestycjami spowodowało zmniejszenie się krótko-i długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii w Europie. Prawdopodobny jest wzrost emisji ze względu na ograniczenie wykorzystania elektrowni jądrowych oraz wzrost cen energii. Chociaż drugi kryzys gospodarczy może opóźnić te negatywne skutki, w dłuższej perspektywie będziemy zmuszeni zmierzyć się z ich efektem, jako że jednocześnie staramy się ograniczyć wzrost temperatury planety i ‘pozostawić światło’ dla przyszłych pokoleń."

Informacje o badaniu
European Energy Markets Observatory (EEMO) to nazwa corocznego raportu firmy Capgemini, w którym badany jest postęp tworzenia otwartego i konkurencyjnego rynku energii elektrycznej oraz gazu w UE-27 (z Norwegią i Szwajcarią), a także stan realizacji zadań unijnego pakietu „Klimat i energia”. Trzynastą edycję raportu opracowano z wykorzystaniem metodyki i wiedzy firmy Capgemini, w większości w oparciu o publiczne źródła informacji dotyczące roku 2010 i zimy 2010/2011. Opinie na temat europejskiej polityki w kwestiach energetyki, sytuacji finansowej przedsiębiorstw użyteczności publicznej i wydajności sektora, a także cen przejścia na alternatywne źródła energii i cen detalicznych przekazane zostały odpowiednio przez firmy CMS Bureau Francis Lefebvre, Société Générale Global Research i VaasaETT.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: