eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a otyłość

Polacy a otyłość

2011-10-23 00:20

Przeczytaj także: Dyskryminacja otyłego pracownika - fakt czy mit?


KOMENTARZ


Polacy z nadwagą

Dr Tomasz Sobierajski

WHO – Światowa Organizacja Zdrowia kilka lat temu zakwalifikowała otyłość do chorób cywilizacyjnych. W ciągu ostatnich 30 lat liczba osób otyłych podwoiła się. W 2008 roku ponad 1, 5 miliarda osób na całym świecie miało nadwagę, a 65% światowej populacji ludzi żyje w krajach, w których otyłość i nadwaga zabija więcej ludzi niż niedożywienie. Jednym z najbardziej zagrożonych otyłością regionów na świecie jest Stary Kontynent. Według danych z różnych europejskich krajów dotyczy od 20% do 70% mieszkańców, w zależności od kraju. Według danych International Obesity Taskforce Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów, w których otyłość jest największym problemem. Szacuje się, że otyłych jest 21% mężczyzn i 24% kobiet (International Obesity Taskforce, Obesity Prevelence Worldwide, 2008). Co stawia nas niemalże na równi z Anglikami (odpowiednio 22% i 24%), Niemcami (21% i 21%) czy Czechami (24% i 22%) Co ciekawe w wielu krajach europejskich wysokie wskaźniki otyłości generowane są głównie przez kobiety, jest tak np. w Hiszpanii (mężczyźni 16%, kobiety 21%), Rosji (odpowiednio 10% i 22%), Włoszech (18% 9 22%) czy Turcji (17% i 30%).

Te dane w odniesieniu do Polski potwierdza badanie przeprowadzone przez pracownię TNS OBOP „Demokracja według wagi” z września tego roku. Zgodnie z deklaracjami badanych połowa Polaków to osoby z nadwagą (32% ogółu populacji) i z otyłością (18%). Połowa Polaków zgodnie ze współczynnikiem BMI (Body Mass Index) mieści się w granicach normy (wg wskaźnika BMI waga w normie zawiera się w skali od 18,5 do 24,9 wskaźnika BMI).

Nie od dziś wiadomo, że nadwaga i otyłość wynikają głównie z prowadzonego stylu życia. Pędzący świat, brak czasu, nieregularne jedzenie czy stres sprawiają, że bardzo szybko łapiemy się w pułapkę „niedojadanie-przejadanie”, a na naszej wadze z biegiem lat pojawiają się coraz wyższe cyfry. Ta postawa prowadząca do otyłości i nadwagi jest sprzężona z ogólnie promowanym medialnie wizerunkiem osoby sukcesu jako osoby szczupłej i spełnionej. Badani podkreślają, że ładny wygląd to przede wszystkim regularna higiena ogólna (49% wskazań), zadbane zęby (41%), szczupła sylwetka (41%) czy też wysportowana sylwetka (30%). Przy czym higiena osobista jest równie ważna dla obu płci, natomiast zadbane zęby bardziej dla kobiet niż dla mężczyzn, a wysportowana sylwetka bardziej dla mężczyzn niż dla kobiet.
Przeczytaj także: Polacy a sezon grypowy Polacy a sezon grypowy

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: