eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a otyłość

Polacy a otyłość

2011-10-23 00:20

Przeczytaj także: Dyskryminacja otyłego pracownika - fakt czy mit?


fot. mat. prasowe

Przyczyny odchudzania

Przyczyny odchudzania

Motywacja i metody odchudzania

Sondaż ujawnił, że to osoby o prawidłowej wadze znacznie częściej podejmują decyzję o odchudzaniu ze względu na niską samoocenę (36%). Tymczasem zaledwie co piąta osoba puszysta (19%) przyznaje, że podstawowym impulsem do odchudzania jest dla nich właśnie brak akceptacji własnego ciała. Główną motywacją do zrzucenia kilku kilogramów u osób z nadwagą jest stan ich zdrowia (35%). Zdrowie to też czynnik motywacyjny dla mężczyzn (33%) i osób po 40. roku życia (33%).

fot. mat. prasowe

Sposoby odchudzania

Sposoby odchudzania

Jeżeli chodzi o sposoby odchudzania, to zarówno wśród szczupłych Polaków (75%), jak i tych walczących z nadwagą (72%) najpopularniejszą metodą na zrzucenie zbędnych kilogramów jest spożywanie mniejszych ilości jedzenia. W dalszej kolejności plasują się ćwiczenia fizyczne oraz sięganie po potrawy niskotłuszczowe, a także połączenie diety i ćwiczeń.

Co ciekawe, zbawienny wpływ wzmożonej aktywności fizycznej na poprawę sylwetki zdecydowanie częściej doceniają osoby z prawidłową masą ciała. Ponad 60% ludzi szczupłych deklaruje, że starając się odchudzać zwiększają swoją aktywność. Tę samą metodę stosuje zaś zaledwie 49% osób borykających się z nadwagą.

fot. mat. prasowe

Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że osoby z nadwagą...

Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że osoby z nadwagą...

Jak pokazały wyniki badania, wciąż zdecydowanie mniej popularne pozostają natomiast w Polsce specjalistyczne preparaty wspomagające odchudzanie. Specjalistyczne diety stosuje zaledwie 16% Polaków, a środki wspierające odchudzanie – tylko ok. 20%. Po zamienniki posiłków sięga jedynie kilka procent (5%) społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w wieku od 25 do 39 lat.

Nadwaga a dobre samopoczucie i atrakcyjność

Podczas badania „Demokracja wg wagi” zapytano Polaków o cechy świadczące o atrakcyjności. Jak wynika z sondażu, szczupła i wysportowana sylwetka wciąż pozostaje jednym z głównych atrybutów ładnego wyglądu. Nie jest ona jednak kwestią pierwszorzędną. Na pierwszym miejscu znajdują się bowiem ogólna higiena osobista oraz zadbane zęby. Co ciekawe dla osób z nadwagą szczupła figura ma mniejsze znaczenie niż dla osób z prawidłową masą ciała (odpowiednio: 36% i 45% wskazań). Wysportowana sylwetka jest ceniona w takim samym stopniu przez obie grupy (po 31%).

Podczas gdy 82% wszystkich badanych deklaruje, że w pełni akceptuje swój wygląd, w grupie osób z nadwagą odsetek ten jest mniejszy i wynosi 73%. Wśród osób z nadwagą 55% twierdzi, że jest zadowolona ze swojej wagi. Dla porównania w przypadku osób z BMI w normie odsetek ten wynosi aż 86%.

fot. mat. prasowe

Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że osoby z nadwagą...

Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że osoby z nadwagą...

Środowisko zewnętrzne

Wiele osób z nadwagą uważa, że ze względu na swoją tuszę, częściej poddawani są ocenie przez innych – 12% z nich ma wrażenie, że jest obserwowana wnikliwie ze względu na rozmiar. Z tego powodu tylko 30% osób z nadwagą deklaruje, że zdarza im się jeść coś na ulicy. Wśród osób z prawidłowym BMI odsetek ten wynosi aż 49%. Dodatkowo 8% twierdzi, że spotkało się z nieprzyjemnymi komentarzami nawiązującymi do ich wagi.

Dokładnie jedna trzecia osób z nadwagą potwierdza, że spotkała się z sugestiami odnośnie przejścia na dietę ze strony bliskich i znajomych. Jednocześnie 31% przyznaje, że do zrzucenia zbędnych kilogramów namawiani byli przez partnera bądź partnerkę. Warto też wskazać na rolę lekarzy. Aż 42% osób z nadwagą usłyszało od lekarza o konieczności przejścia na dietę. Oznacza to, że otyłość coraz częściej rozumiana jest nie w kategoriach estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.
Przeczytaj także: Polacy a sezon grypowy Polacy a sezon grypowy

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: