eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

2011-10-07 10:46

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2012


Michael Rhydderch, dyrektor zespołu rynków kapitałowych w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „W obecnej sytuacji wiele czynników może odstraszać ostrożnego kupującego, ale przy inwestowaniu należy uwzględniać raczej ryzyko względne. Przy obecnym poziomie stóp procentowych nieruchomości są nadal atrakcyjną lokatą kapitału. Średnia premia z najlepszych aktywów w skali światowej jest o ponad 225 punktów bazowych wyższa od zysków z dziesięcioletnich obligacji rządowych. Czasy „bezpiecznych” obligacji rządowych prawdopodobnie długo nie powrócą, więc premia tej wielkości wciąż zasługuję na uwagę”.

Michael Rhydderch dodał: „W krótkiej perspektywie inwestorzy będą nadal koncentrować się na najlepszych aktywach na głównych rynkach, ale wobec niewielkiej podaży i wysokich cen mogą odważniej podchodzić do zakupów w innych lokalizacjach w przyszłym roku. Jednak nawet jeżeli różnica pomiędzy najlepszymi a drugorzędnymi miastami zmniejszy się w przyszłym roku, różnica pomiędzy nieruchomościami pierwszo- a drugorzędnymi może się zwiększyć”.

John Stinson, dyrektor zespołu rynków kapitałowych w krajach Azji i Pacyfiku w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Zasadniczym czynnikiem wzrostu inwestycji, szczególnie w niepewnych czasach, jest rozwój. Czynniki rozwoju w miastach ulegają zasadniczym zmianom. Dawniej w krajach rozwiniętych były nimi wielkość i zasobność gospodarki, a w gospodarkach wschodzących ludność, wielkość rynku i wzrost. Ten podział obecnie szybko się zmienia, szczególnie w Azji, gdzie według wszystkich rankingów niektóre miasta z dużymi węzłami komunikacyjnymi zaliczane są do grupy najbardziej atrakcyjnych lokalizacji świata”.

John Stinson dodał: „Pięć lat temu w czołówce rynków świata tylko trzy były w Azji. W tym roku ich liczba w rankingu 25 najlepszych wzrosła do ośmiu. Miasta regionu Azji i Pacyfiku zaczynają dominować pod każdym względem. Z analizy aktywności inwestycyjnej w okresie do III kw. 2011 r. wynika, że Hongkong był rynkiem nr 1 w skali globalnej pod względem inwestycji w nieruchomości handlowe, a Singapur – w przypadku rynku nieruchomości przemysłowo-magazynowych. Wobec utrzymującej się niepewności na globalnych rynkach dążenie do wzrostów sprawi, że region Azji i Pacyfiku pozostanie najważniejszym rynkiem dla inwestujących w nieruchomości w 2012 r. i latach późniejszych”.

David Hutchings dodał: „Warszawa odnotowała wzrost aktywności inwestycyjnej o 91,1%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wynosi średnia rynkowa (41%), i zajęła 39 miejsce w rankingu największych rynków inwestycyjnych na świecie. Chociaż obecnie miasto to pełni funkcję raczej regionalnego niż międzynarodowego ośrodka usługowo-handlowego, jego znaczenie wśród zagranicznych inwestorów stale rośnie. Warszawa znalazła się na 15. pozycji wśród miast o największej aktywności nabywczej podmiotów zagranicznych i coraz częściej wymieniana jest jako najbardziej atrakcyjny kierunek inwestycyjny w Europie, szczególnie w sektorze nieruchomości handlowych (22. pozycja w rankingu miast o największej aktywności na globalnym rynku nieruchomości handlowych oraz 8. w Europie)”.

poprzednia  

1 ... 3 4

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: