eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2013

Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2013

2013-03-14 12:44

Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2013

Warszawa © fot. mat. prasowe

13 marca 2013 roku CBRE, na dorocznych targach nieruchomości MIPIM w Cannes, ogłosiło wyniki Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości, w którym Warszawa znalazła się w pierwszej piątce najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych w 2013 roku. Według ekspertów CBRE, wiodącej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości, stoi za tym dobra kondycja gospodarcza Polski oraz korzystne perspektywy dla naszego kraju. Potwierdzeniem optymistycznego spojrzenia inwestorów na rynek europejski jest to, że zdecydowana większość, bo aż 58% badanych stwierdziło, że w tym roku zainwestują na europejskim rynku nieruchomości więcej niż w ubiegłym roku. W zeszłorocznym badaniu tylko 45% respondentów złożyło taką deklarację.

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2019

Najbardziej atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym w Europie okazały się Niemcy, które wskazała ponad jedna trzecia inwestorów (35%). Preferowanym regionem jest Europa Zachodnia, która zdobyła 43% głosów, przed Azją i Ameryką Północną, które wspólnie zajęły drugie miejsce, zdobywając po 18% wskazań. Za nimi uplasowała się Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), którą wybrało 14% badanych (w porównaniu do 19% rok temu). Większość inwestorów wybierających CEE uważa Polskę za najbardziej atrakcyjny rynek dla inwestycji w nieruchomości (10% wszystkich badanych) i wykazuje niewielkie zainteresowanie innymi rynkami w naszym regionie. Wynik Polski przewyższa liczbę głosów oddaną na takie państwa jak Francja, Hiszpania, czy też kraje skandynawskie.

Mike Atwell, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE w Polsce: “Najbardziej atrakcyjnym dla inwestorów miastem jest Londyn, a w rankingach do góry idą Monachium, Berlin i Paryż, zaraz za którymi plasuje się Warszawa – preferowana lokalizacja dla inwestycji w nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na intencje inwestorów w 2013 roku ma wpływ postrzeganie przez nich ryzyka rynkowego, a także sytuacji gospodarczej w poszczególnych krajach Europy. Dlatego właśnie Europa Północna, w tym Niemcy, Wielka Brytania (przede wszystkim Londyn) oraz Polska pozostają w czołówce lokalizacji uważanych za obiecujące i przyciągających kapitał”.

Podobnie jak rok temu, Londyn zyskał miano najbardziej atrakcyjnego dla inwestorów miasta w Europie, otrzymując 31% głosów. Atuty Londynu to wielkość i płynność rynku nieruchomości, przez co jest on postrzegany przez inwestorów jako bezpieczna przystań dla kapitału. Wzrosła za to od ubiegłego roku atrakcyjność miast niemieckich, co jest odzwierciedleniem dobrej kondycji niemieckiej gospodarki. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się aż cztery niemieckie miasta – na drugim miejscu Monachium (16%), za nim Berlin, a na dalszych pozycjach Hamburg i Frankfurt. Łącznie miasta niemieckie otrzymały aż 34% wskazań. Paryż uplasował się na czwartym miejscu za Berlinem, uzyskując 9% głosów, Warszawa zaś na piątym, uzyskując 7% wskazań. Widać, że inwestorzy nadal mają obawy przed inwestowaniem na południu Europy, jednak powoli wraca zainteresowanie rynkiem hiszpańskim. Do łask inwestorów wraca również Dublin, co wskazuje na rosnące zaufanie do gospodarki irlandzkiej, wykazującej widoczne oznaki ożywienia.

fot. mat. prasowe

Warszawa

Warszawa znalazła się w pierwszej piątce najchętniej wybieranych lokalizacji inwestycyjnych w 2013 roku. Stoi za tym dobra kondycja gospodarcza Polski oraz korzystne perspektywy dla naszego kraju.


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: