eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2014

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2014

2014-10-08 16:15

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2014

Nowy Jork © littleny - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nowy Jork, Londyn, Tokio, Paryż, Los Angeles i San Francisco to miasta, w których najchętniej inwestowano w nieruchomości komercyjne - wynika z raportu "Winning in Growth Cities" opracowanego przez Cushman & Wakefield. Warszawa znalazła się na 58 miejscu globalnego rankingu.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości: najlepsze lokalizacje 2014

  • Nowy Jork został największym rynkiem inwestycyjnym świata czwarty rok z rzędu – w ciągu 12 miesięcy do końca II kw. 2014 r. wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne wzrósł o 10,9% do poziomu 55,4 mld USD.
  • Przy wzroście aktywności inwestycyjnej o 40,5% Londyn, który zajął drugie miejsce i cieszy się największą popularnością wśród inwestorów zagranicznych, zmniejszył dystans dzielący go od Nowego Jorku.
  • Tokio odzyskało trzecią pozycję w rankingu wyprzedzając Los Angeles dzięki wzrostowi inwestycji w nieruchomości o 30,4%.
  • W ciągu 12 miesięcy do końca II kw. 2014 r. globalne przepływy kapitału wyniosły 788 mld USD, co oznacza wzrost o 17,2% w porównaniu z poprzednim rokiem.
  • Udział inwestorów zagranicznych w rynku inwestycyjnym wzrósł o 39% w porównaniu z 11% wzrostem dla inwestorów krajowych.

W globalnym rankingu nadal dominuje kilka miast, ale wobec coraz większej tolerancji ryzyka aktywność inwestycyjna wzrasta także na innych rynkach.

W ciągu 12 miesięcy do końca II kw. 2014 r. wolumen inwestycji w nieruchomości komercyjne w Nowym Jorku wyniósł 55,4 mld USD, co przekłada się na 7% udział w globalnym rynku. Dzięki wzrostowi aktywności inwestycyjnej o 40,5% Londyn, w którym zainwestowano 47,3 mld USD, zmniejszył dystans dzielący go od Nowego Jorku. Ponadto stolica Wielkiej Brytanii cieszy się największą popularnością wśród inwestorów zagranicznych. Z kolei Tokio z inwestycjami na poziomie 35,5 mld USD odzyskało trzecią pozycję w rankingu wyprzedzając Los Angeles (33,1 mld USD), które spadło na czwarte miejsce. Pierwszą piątkę zestawienia zamyka San Francisco, w którym wartość obrotów na rynku inwestycyjnym wyniosła 23,8 mld USD.

fot. littleny - Fotolia.com

Nowy Jork

Nowy Jork został największym rynkiem inwestycyjnym świata czwarty rok z rzędu.


Carlo Barel di Sant’Albano, dyrektor generalny firmy Cushman & Wakefield, powiedział:
„Konkurencja, wzrost i zachodzące zmiany to czynniki, które spowodują przesunięcia w globalnym rankingu. Miasta z dużymi węzłami komunikacyjnymi nadal zajmują najważniejsze miejsce w planach inwestorów, ale coraz bardziej wzrasta zainteresowanie innymi lokalizacjami za sprawą większego zaufania i poprawy dostępu do źródeł finansowania, a także niewystarczającej podaży aktywów inwestycyjnych na głównych rynkach. Akceptacja ryzyka wzrosła zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Europie oraz Azji, zwłaszcza w przypadku możliwości nawiązania współpracy z lokalnymi partnerami. W 2015 r. globalna gospodarka będzie się rozwijać, ale będzie nadal narażona na różnego rodzaju ryzyka, a tempo wzrostu gospodarczego będzie zróżnicowane w poszczególnych krajach. Przyczyni się do tego między innymi polaryzacja polityki monetarnej, która w niektórych krajach będzie zacieśniana, a w innych pozostanie łagodna”.

W porównaniu z ubiegłym rokiem w pierwszej dziesiątce zestawienia wystąpiły niewielkie zmiany, z wyjątkiem Dallas, które awansowało na dziewiąte miejsce kosztem Houston (na miejscu jedenastym). Do pierwszej dwudziestki dołączyły Szanghaj, Pekin, Miami i Sztokholm, a wypadły z niej Toronto, Singapur, Moskwa i Seul. Duży skok w rankingu odnotowały Dubaj i Dublin, które awansowały do pierwszej pięćdziesiątki odpowiednio z miejsca 186. i 82. Miasta zajmujące najwyższe pozycje nadal przyciągają inwestorów do wielu sektorów rynku, przy czym Nowy Jork jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją pod względem inwestycji w nieruchomości handlowe, wielorodzinne i hotelowe, Londyn – nieruchomości biurowe, a Los Angeles – obiekty magazynowe. Natomiast Tokio jest piątym najbardziej popularnym rynkiem w zakresie inwestycji w nieruchomości handlowe, biurowe i magazynowe.

fot. mat. prasowe

Najbardziej atrakcyjne miasta pod względem inwestycji w nieruchomości

Nowy Jork, Londyn i Tokio - to zwycięzcy tegorocznego raportu "Winning in Growth Cities" opracowanego przez Cushman & Wakefield.


Autorzy raportu podkreślają również, że konkurencja wśród kupujących będzie w dalszym ciągu przyczyniać się do wzrostu cen. Stopy kapitalizacji z najlepszych nieruchomości zmniejszyły się w ubiegłym roku o 13 punktów bazowych do 7% w ujęciu globalnym.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: