eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. III kw. 2014

Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. III kw. 2014

2014-10-07 12:26

Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. III kw. 2014

Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. III kw. 2014 © nito - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowsze dane międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wskazują, że w trzecim kwartale 2014 r. łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach Europy Środkowej (tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wyniosła około 1,56 mld euro. To wynik o 25% wyższy od osiągniętego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największym wolumenem transakcji może poszczycić się Polska.

Przeczytaj także: Inwestycje w nieruchomości w Europie Śr. II kw. 2014

Dane za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku wskazują na wzrost aktywności inwestycyjnej w Europie Środkowej o 25% w porównaniu z analogicznym okresem w 2013 r. i o 42% w stosunku do średniej pięcioletniej. Ponadto kilka dużych transakcji zawartych w trzecim kwartale zostanie oficjalnie sfinalizowanych w czwartym kwartale, w tym między innymi zakup portfela nieruchomości magazynowych przez P3 od Tristan Capital Partners i VGP o wartości 523 mln euro. Według analityków firmy Cushman & Wakefield rok 2014 może zakończyć się w regionie wolumenem wynoszącym 7 mld euro.
„Miesiące letnie nie oznaczały dla inwestorów wakacji. W ostatnich latach z wyższym wolumenem transakcji w trzecim kwartale mieliśmy do czynienia jedynie w 2011 r. oraz w rekordowym 2007 r. Ze względu na liczne transakcje, które mogą zostać zamknięte do końca roku, całkowity wolumen za rok 2014 ma szanse być najwyższym od siedmiu lat i trend ten utrzyma się również w 2015 r.” – powiedział James Chapman, Partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield.

Rynki inwestycyjne w poszczególnych krajach


Najwyższy wolumen transakcji w trzecim kwartale (425 mln euro) odnotowano w Polsce, która jest najaktywniejszym rynkiem w Europie Środkowej w każdym kwartale od 2008 r. Jednak znaczne ożywienie aktywności inwestycyjnej obserwuje się również w Czechach. Wzrost obrotów odnotowały także pozostałe kraje regionu: Rumunia (375 mln euro), Słowacja (325 mln euro) i Węgry (157 mln euro).

Dane te wskazują również na znaczny wzrost zainteresowania inwestorów miastami regionalnymi z silnymi rynkami najmu i rosnącą siłą nabywczą konsumentów, szczególnie w miastach takich jak Kraków i Trójmiasto. Przewidujemy, że znajdzie to także odzwierciedlenie w danych za czwarty kwartał i za rok 2015.

Rynki inwestycyjne według sektorów


W trzecim kwartale utrzymała się wysoka dynamika aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości magazynowych, o czym świadczy wzrost wolumenu transakcji o 125% powyżej średniej pięcioletniej. Wraz z rozwojem sieci dróg i autostrad, czy też coraz większym zapotrzebowaniem na powierzchnie magazynowe ze strony sektora e-commerce, nieruchomości logistycznych będzie przybywać. Można oczekiwać dalszego napływu kapitału ze względu na zainteresowanie znacznymi inwestycjami wśród nowych graczy z Ameryki Północnej oraz krajów Azji i Pacyfiku.

fot. mat. prasowe

Kwartalne wolumeny inwestycyjne w regionie CEE

Trzeci kwartał przyniósł wysoką dynamikę aktywności inwestycyjnej na rynku nieruchomości magazynowych.


Jednak w czwartym kwartale i w przyszłym roku aktywność inwestycyjna będzie ponownie koncentrować się wokół nieruchomości handlowych.
„W porównaniu z pozostałymi sektorami dotychczas nie odnotowano wyraźnego ożywienia aktywności inwestycyjnej w sektorze nieruchomości handlowych. Jednak inwestorzy dostrzegli optymistyczne prognozy wzrostu wydatków konsumpcyjnych w Europie Środkowej, wskutek czego rosną ceny obiektów wysokiej jakości, w tym znajdujących się w miastach regionalnych. To z kolei zachęca sprzedających do wprowadzania na rynek atrakcyjnych centrów handlowych i w związku z tym spodziewamy się znacznego wzrostu aktywności w kolejnych 12 miesiącach” – powiedział James Chapman, Cushman & Wakefield.

Największe transakcje


Największą transakcją w trzecim kwartale w regionie Europy Środkowej był zakup obiektu handlowo-biurowego Eurovea w Bratysławie przez słowacki fundusz inwestycyjny J&T. Na drugim miejscu znalazła się transakcja portfelowa obejmująca przejęcie przez Auchan jedenastu obiektów handlowych Real w Rumunii.

fot. mat. prasowe

Kwartalne wolumeny inwestycyjne w regionie CEE wg krajów

Polska może poszczycić się najwyższym wolumenem transakcji w trzecim kwartale, który sięgnął 425 mln euro.


Podsumowanie i prognozy


„W 2014 r. rozwój rynku inwestycyjnego w Europie Środkowej przyspieszył. Obserwujemy powrót optymizmu i jednocześnie silne dążenie do zawierania transakcji. W ciągu najbliższych dwóch lat wolumen transakcji zbliży się do rekordowego poziomu z 2007 r. Krótkoterminowe wyzwania związane z nadpodażą na niektórych podrynkach ustąpią miejsca ogólnemu dążeniu do zwiększenia w długiej perspektywie wartości nieruchomości w Europie Środkowej. To na nowo zdefiniuje rynkowe oczekiwania cenowe i będzie sprzyjać płynności” – podsumowuje James Chapman, Cushman & Wakefield.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: