eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

2011-10-07 10:46

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2012


Prognozy na 2012 r.

W najbliższym czasie utrzyma się niepewność co do trendów w gospodarce i na rynkach nieruchomości, które będą bardzo zróżnicowane w poszczególnych krajach. W średniej perspektywie wystąpi wzrost na rynkach wschodzących, ale brak czynników globalnego wzrostu w krótkim okresie oznacza, że inwestorzy będą nadal chętniej poszukiwać stabilności i zysków, niż dążyć do rozwoju.

Nieruchomości będą nadal cieszyć się popytem i wzrośnie wolumen inwestycji, o ile pozwoli na to podaż i środki finansowe. Banki mogą przyczynić się do wzrostu podaży, jednak wielkość zasobów wysokiej jakości, które kontrolują, jest ograniczona. Ich postawa w mniejszym stopniu wpłynie na ożywienie popytu. Wprawdzie zwiększyła się liczba udzielanych kredytów na atrakcyjne aktywa, ale dostęp do nich jest nadal dosyć ograniczony i niepewny, gdyż banki oczekują wprowadzenia nowych zasad i regulacji między innymi w Europie i USA, a Chiny zacieśniają politykę kredytową.

Popyt na aktywa wysokiej jakości wzrasta w czasie niechęci wielu właścicieli do sprzedaży nieruchomości, ponieważ możliwości reinwestowania są ograniczone. Może to spowodować dalszy wzrost cen w najbardziej atrakcyjnych miastach oraz presję na budowę nowych obiektów w niektórych lokalizacjach, co należy traktować zarówno jako okazję, jak i zagrożenie - zwłaszcza w Azji, gdzie podaż może szybko wzrosnąć. W USA wzrost cen najlepszych nieruchomości powoduje spadek popytu w miastach z dużymi węzłami komunikacyjnymi, które cieszyły się największym zainteresowaniem w czasie ożywienia rynku. Sytuacja w niektórych krajach europejskich jest podobna, ale ostatnie wydarzenia w Europie wpływają na spowolnienie popytu wśród inwestorów na drugorzędne aktywa.

Greg Vorwaller, dyrektor działu rynków kapitałowych na świat firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Problemy geopolityczne i gospodarki światowej powodują, że inwestorzy swoim zachowaniem wzmacniają pozorną stabilność wynikającą z inwestycji w najlepsze aktywa w pięciu największych miastach. Jednak globalni inwestorzy dążący do większego zróżnicowania geograficznego aktywów oraz do zysków lepiej odzwierciedlających ryzyko powinni rozważyć inwestycje w krajach wschodzących, w tym w wielu rozwijających się centrach biznesowych w regionie Azji i Pacyfiku”.

David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Na sukces miasta wpływa cały szereg czynników, które nie ograniczają się tylko do wielkości i bogactwa. Zalicza się do nich tradycyjnie priorytety związane z lokalizacją firmy, a także czynniki „miękkie” takie jak wizerunek i jakość życia. Zaawansowana technologia daje nam swobodę wyboru miejsca pracy, co sprawia jednak, że wzmacnia się rola miasta jako miejsca spotkań i wymiany idei. Zyskują na tym lokalizacje oferujące najlepiej wykształconych i wykwalifikowanych pracowników, a także bogatą kulturę, innowacyjność i wysoki poziom życia”.

David Hutchings dodał: „Badanie pokazuje, jak zmieniają się miasta. Niektóre ośrodki rywalizują ze sobą, inne współpracują, a w wielu przypadkach specjalizują się, aby uzyskać przewagę na innymi. Inwestorzy, którzy koncentrują się wyłącznie na największych miastach, mogą stracić okazję do lepszego zdywersyfikowania portfeli aktywów wynikającego z różnorodności rynków. Coraz większa liczba miast rywalizujących lub współpracujących ze sobą na arenie międzynarodowej daje inwestorom możliwość bardziej precyzyjnego określenia tego, które miasta są dla nich pierwszo- jak i drugorzędne, a także zwiększenia skuteczności inwestycji”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: