eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie

2011-10-07 10:46

Przeczytaj także: Atrakcyjność inwestycyjna miast na świecie 2012


fot. mat. prasowe

25 miast o największym wzroście inwestycji w nieruchomości (12 miesięcy do III kw. 2011 r.)

25 miast o największym wzroście inwestycji w nieruchomości (12 miesięcy do III kw. 2011 r.)

Osiem z 25 lokalizacji w prezentowanym zestawieniu to miasta europejskie. Największy wzrost inwestycji w Europie odnotowano we Frankfurcie, w którym łączna wartość dwóch dużych transakcji zawartych w COB wyniosła 1,6 mld dolarów (Deutsche Bank Twin Towers i OpernTurm). Spośród miast regionu Azji i Pacyfiku na najwyższym dziewiątym miejscu uplasował się Seul.

Warszawa pod względem dynamiki wzrostu zajmuje 12 pozycję w rankingu globalnym i 2 pozycję w Europie (wzrost o ponad 90%).

Inwestorzy zagraniczni

Mimo iż Nowy Jork jest najatrakcyjniejszym miastem świata dla inwestycji w nieruchomości, Londyn jest nadal preferowany przez inwestorów zagranicznych. Na dalszych miejscach znalazły się: Paryż, Nowy Jork, Singapur i Pekin. Spośród 25 miast cieszących się największą popularnością wśród inwestorów zagranicznych tylko 12 znalazło się w ogólnym rankingu 25 najbardziej atrakcyjnych miast pod względem inwestycji w nieruchomości. Za wyjątkiem Nowego Jorku preferują oni miasta azjatyckie i europejskie od amerykańskich.

Trendy w poszczególnych sektorach rynku


Nieruchomości biurowe
Londyn jest najatrakcyjniejszym miastem świata pod względem inwestycji w nieruchomości biurowe pomimo niewielkiego spadku wolumenu transakcji w minionym roku (-1,9%). Nowy Jork utrzymał drugą pozycję, ale znacznie zmniejszył przepaść dzielącą go od stolicy Wielkiej Brytanii dzięki wzrostowi inwestycji o 189% do poziomu 14,1 mld dolarów. Wraz z ożywieniem na rynku coraz więcej inwestorów będzie zainteresowanych rozwojem a nie tylko bezpiecznymi aktywami, o czym świadczy rosnąca popularność Azji.

Nieruchomości handlowe
W sektorze nieruchomości handlowych najwięcej inwestycji przypadło na Hongkong, w czym duży udział miała sprzedaż centrum handlowo-rozrywkowego Festival Walk za 2,4 mld dolarów. Na drugim i trzecim miejscu uplasował się odpowiednio obszar metropolitalny Renu-Ruhry w Niemczech oraz Nowy Jork, a za nimi Manchester i Londyn. Najlepsze wyniki odnotowano na podrynku centrów handlowych. Przewiduje się, że podstawowe wskaźniki gospodarcze w krajach Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Południowej utrzymają się na dobrym poziomie, co w połączeniu z ograniczoną podażą powierzchni handlowych wysokiej jakości w wielu miastach i silnym popytem na towary luksusowe przyczyni się do dalszego wzrostu inwestycji.

Nieruchomości magazynowo-przemysłowe

Na rynku nieruchomości magazynowo-przemysłowych największy wolumen inwestycji odnotował Singapur, który awansował w globalnym rankingu o sześć pozycji i zajął pierwsze miejsce należące dotychczas do Los Angeles. Pozycja krajów rozwiniętych słabnie na korzyść lokalizacji przemysłowych na rynkach wschodzących, co jeszcze nie przełożyło się na aktywność na rynku nieruchomości w regionie Azji i Pacyfiku. Pod tym względem dominują miasta Ameryki Północnej. Przewiduje się jednak wzrost aktywności w tym regionie wobec prognoz większej dynamiki rozwoju gospodarczego w krótkiej i średniej perspektywie.

Stopy kapitalizacji

Ranking miast pod względem inwestycji ukazuje obecną niechęć większości inwestorów do podejmowania większego ryzyka i ucieczkę w aktywa wysokiej jakości na wszystkich rynkach. Wśród 25 najbardziej atrakcyjnych miast 10 znalazło się także w zestawieniu 25 miast świata oferujących najniższe stopy kapitalizacji. Średnia stopa kapitalizacji dla tych 25 miast wyniosła w czerwcu 6,3% i była niższa od średniej globalnej sięgającej 7,4%.

fot. mat. prasowe

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości we wszystkich sektorach wg regionów

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości we wszystkich sektorach wg regionów

Wzrost popytu w skali globalnej i większa przejrzystość rynku powoli prowadzą do bardziej jednolitych stóp kapitalizacji na najlepszych rynkach świata. Natomiast stopy na rynkach obarczonych większym ryzykiem lub drugorzędnych są wyższe i w większym stopniu kształtowane przez czynniki lokalne. W większości regionów wyraźnie zwiększyły się różnice w stopach kapitalizacji pomiędzy pierwszo- a drugorzędnymi aktywami i lokalizacjami. Zmniejszenie ich rozpiętości umożliwi dopiero poprawa sytuacji na rynkach najmu i wzrost tolerancji ryzyka.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: