eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Tracą nieruchomości biurowe w Europie

Tracą nieruchomości biurowe w Europie

2011-10-04 10:28

W raporcie "DTZ Insight - Impact of Europe's austerity measures" określony został wpływ wprowadzanych w sferze gospodarczej ograniczeń na europejski rynek powierzchni biurowych. Raport podkreśla ograniczone zainteresowanie inwestorów ryzykownymi projektami, choć przeprowadzona przez DTZ analiza ujawnia, że rynki najbardziej narażone na ryzyko mogą zapewnić wyższą stopę zwrotu w stosunku do rynków, które nie są postrzegane jako ryzykowne.

Przeczytaj także: Biurowiec Hanza Tower w Szczecinie

Raport „DTZ Insight - Impact of Europe’s austerity measures” segreguje kraje europejskie według trzech kryteriów:
  • wysokości długu publicznego w stosunku do PKB,
  • wzrostu PKB,
  • procentowego ujęcia redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym (jako stosunek do całkowitego zatrudnienia pracowników biurowych). Ograniczenie wydatków na zatrudnienie w sektorze publicznym będzie miało duży wpływ na rynki nieruchomości w niektórych krajach.

Grecja, Irlandia, Włochy i Portugalia są sklasyfikowane jako kraje „najbardziej narażone” na cięcia w sferze publicznej. W przypadku pięciu krajów (w tym w przypadku Niemiec i Wielkiej Brytanii) ryzyko to jest okreslone jako „nieznaczne”. Państwa określane jako „najmniej narażone” na redukcje to głównie kraje spoza strefy euro. Są to kraje ze Skandynawii i z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Na przestrzeni kolejnych pięciu lat roczny zwrot z inwestycji kształtować się będzie na średnich poziomach 8,4% w przypadku rynków najbardziej narażonych, 7,8% dla rynków narażonych nieznacznie i 6,7% dla rynków zagrożonych w najmniejszym stopniu.

Różnice w wysokości zwrotów z inwestycji determinowane są głównie przez różnice w dochodach osiąganych z poszczególnych inwestycji, a w małym stopniu przez wzrost wartości samego kapitału. Na najbardziej narażonych rynkach przewiduje się również spadek rentowności obligacji skarbowych i powrót z wysokich poziomów do średniej z długiego okresu. To kontrastuje z rynkami, na których nie przewiduje się znaczących zmian i gdzie rentowność obligacji wzrośnie.

Należy zauważyć, że chociaż całkowity zwrot z inwestycji na najbardziej narażonych rynkach będzie większy, to wzrost poziomu wynajmu powierzchni biurowych pozostanie na niskim poziomie. Przewidywane redukcje zatrudnienia studzą rynki, ponieważ spadek zatrudnienia w sektorze publicznym będzie miał znaczący wpływ na kondycję sektora prywatnego.

- Czterema najbardziej narażonymi na redukcje krajami są Grecja, Irlandia, Portugalia i Włochy. Warto jednak zauważyć, że większość krajów w naszym regionie (17) pozostaje w dobrej kondycji i zdaje się nie być bezpośrednio dotkniętych przez kryzys. Kraje skandynawskie oraz kraje z Regionu Europy Środkowo-Wschodniej znajdujące się poza strefą euro zdają się być najbardziej odporne na kryzys dzięki konserwatywnej polityce monetarnej. Nie będąc w strefie Euro mogą szybciej reagować na pojawiające się wczesne oznaki kryzysu – mówi Matthew Hall, Associate Director w Zespole Prognoz i Strategii DTZ.

Chociaż Raport skupia się na porównaniu kondycji gospodarek europejskich krajów to można w nim także znaleźć informacje na temat stopnia ekspozycji na ryzyko różnych obszarów poszczególnych państw. Najbardziej narażone są miasta, jako że w nich odsetek osób zatrudnionych w sektorze publicznym jest największy.

- Ograniczenie wydatków w sferze publicznej w postaci redukcji zatrudnienia jest bardzo zróżnicowane w poszczególnych regionach Europy. Zyski generowane przez nieruchomości pozostają wysokie na rynkach krajów rozwijających się, podczas gdy na rynkach rozwiniętych spadają. Obserwujemy szybki odpływ kapitału z rynków najbardziej narażonych do rynków, których ekspozycja na ryzyko jest niższa. Wiele krajów ogłosiło już plany implementacji różnego rodzaju programów restrukturyzacji finansów publicznych jednak niewiele z nich zostało do tej pory wdrożonych. Skutki poznamy za kilka lat – mówi Tony McGough, Globalny Dyrektor ds. Prognoz i Strategii w DTZ.

Do pobrania:

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: