eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek biurowy w regionach III kw. 2023. Popyt na biurowce jak przed pandemią

Rynek biurowy w regionach III kw. 2023. Popyt na biurowce jak przed pandemią

2023-11-20 09:15

Rynek biurowy w regionach III kw. 2023. Popyt na biurowce jak przed pandemią

Popyt na biurowce jak przed pandemią © pixabay.com

Pojawił się najnowszy raport „At A Glance – Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych III kwartał 2023” autorstwa BNP Paribas Real Estate Poland. Opracowanie dowodzi, że w badanym okresie padł rekord pod względem wolumenu wynajętych biurowców. Liderem nowej podaży okazał się Wrocław. Największy popyt na biura zgłaszała branża IT.

Przeczytaj także: Biura w regionach w I półroczu 2023. Coraz większy wybór

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Jakimi zasobami powierzchni biurowej dysponowały u schyłku września 2023 największe regionalne rynki biurowe?
  • Na którym rynku przybyło najwięcej biurowców?
  • Gdzie odnotowano najwyższy wskaźnik pustostanów?
  • Jak kształtują się czynsze na regionalnym rynku biurowym?

Nowa powierzchnia biurowa


Autorzy raportu „At A Glance – Rynek powierzchni biurowych w miastach regionalnych III kwartał 2023” wskazują, że całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą przekroczyły 6,6 mln m kw. W trzecim kwartale dostarczono 119 700 m kw., co stanowi aż 51% oddanej powierzchni biurowej przez deweloperów od początku roku.

Od lipca do września nowa podaż urosła najbardziej we Wrocławiu (36%), Katowicach (22%) i Krakowie (20%). Do największych zrealizowanych inwestycji można zaliczyć biurowce w Katowicach: Craft (26 700 m kw., Ghelamco), we Wrocławiu: Nowa Renoma (23 400 m kw., Globalworth), Infinity (19 700 m kw., Avestus) czy w Krakowie: Kreo (24 000 m kw., Ghelamco). Sfinalizowano także budowę Intel HQ w Trójmieście (23 000 m kw., Intel). Do końca 2023 roku deweloperzy planują dostarczyć jeszcze ponad 130 000 m kw., co oznacza, że nowa podaż w czwartym kwartale może osiągnąć najwyższy poziom w całym 2023 roku.

fot. pixabay.com

Popyt na biurowce jak przed pandemią

Największy popyt odnotowano w branży IT, natomiast najmniejszy – w branży produkcyjnej. Najwięcej powierzchni biurowej wynajęto w Trójmieście (29% rynku), w Krakowie (19%) oraz Wrocławiu (17%).


Najem – rekordowy kwartał


Trzeci kwartał na regionalnym rynku biurowym był rekordowy pod względem wolumenu wynajętej powierzchni w 2023 roku. Całkowity wolumen transakcji najmu w trzecim kwartale stanowi wzrost o ponad 85 p.p. względem analogicznego kwartału w roku ubiegłym. Pomiędzy lipcem i końcem września najemcy podpisali umowy na ponad 198 400 m kw. powierzchni w biurowcach, co stanowi około 37% popytu zarejestrowanego w całym 2023 roku.

Największy popyt odnotowano w branży IT, natomiast najmniejszy – w branży produkcyjnej. Najwięcej powierzchni biurowej wynajęto w Trójmieście (29% rynku), w Krakowie (19%) oraz Wrocławiu (17%). Całkowity popyt brutto za pierwsze trzy kwartały 2023 roku wyniósł ponad 530 000 m kw. i był wyższy o 18,5 p.p. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2022 roku.
Analizując średni wolumen zawartych transakcji najmu w ostatnim kwartale roku w ostatnich pięciu latach, możemy przypuszczać, że aktywność najemców za cały 2023 rok będzie zbliżona do ich rekordowej aktywności odnotowanej w 2019 roku. Na rynku jednak nadal obserwujemy ostrożność najemców oraz dążenie do optymalizacji zajmowanej powierzchni biurowej. Najemcy dokładnie analizują swoje potrzeby, poszukując budynków efektywnych energetycznie i środowiskowo, oraz dążą do optymalizacji kosztów wykończenia powierzchni - mówi Dorota Mielke, Zastępca Dyrektorki, Dział Wynajmu Powierzchni Biurowych w BNP Paribas Real Estate Poland.

Stopa pustostanów w biurowcach – tendencja wzrostowa


Na koniec września 2023 roku na ośmiu analizowanych rynkach było do wynajęcia ponad 1,1 mln m kw. wolnej powierzchni biurowej, a wskaźnik pustostanów wyniósł 17,3% (wzrost o 0,5 p.p. kw./kw. oraz wzrost o 2,1 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku). Najwyższy odsetek odnotowano w Katowicach – 23,2%, a najniższy w Szczecinie – 5,2%. Z kolei rynek biurowy w Łodzi, który od II kw. 2022 r. rejestrował najwyższy wskaźnik pustostanów, w okresie lipiec-wrzesień 2023 r. zanotował jego spadek o 0,8 p.p. kw./kw.

Poziom czynszów nadal na wysokim poziomie


Czynsze za najlepsze biurowce na głównych, regionalnych rynkach utrzymują się na wysokim poziomie i sięgają nawet 16,00 - 17,00 EUR/m kw./miesiąc. Ze względu na znaczną ilość powierzchni biurowej dostępnej w budynkach zarówno istniejących, jak i będących w budowie, przewiduje się, że stawki czynszowe nie ulegną zmianom w najbliższym czasie. Jednakże właściciele budynków oferujących nowoczesne rozwiązania technologiczne i z zakresu ESG będą raczej mniej skłonni do negocjacji wysokości czynszów.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: