eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakość życia i spójność społeczna w Polsce 2011

Jakość życia i spójność społeczna w Polsce 2011

2011-09-26 10:43

Przeczytaj także: Polskie miasta: znamy liderów jakości usług komunalnych i społecznych


Najważniejszym źródłem otrzymywanej pomocy, szczególnie finansowej, były ośrodki pomocy społecznej i centra pomocy rodzinie. Regularnie – co miesiąc lub prawie co miesiąc – otrzymywało z nich pomoc finansową mniej więcej co czwarte gospodarstwo domowe. Regularnie otrzymywana pomoc rzeczowa również najczęściej pochodziła z tego źródła (w przypadku niespełna 15,5% rodzin), ale niewiele mniej gospodarstw domowych otrzymywało ją od rodziców lub teściów (ok. 13,5%).

fot. mat. prasowe

Ile gospodarstw domowych korzystało lub korzysta z pomocy?

Ile gospodarstw domowych korzystało lub korzysta z pomocy?


Styl życia i kontakty społeczne


Sposoby spędzania czasu wolnego

Korzystanie z oferty placówek kulturalnych, spotykanie się ze znajomymi, uprawianie aktywności fizycznej, czy poświęcanie czasu wolnego na hobby nie tylko sprawiają, że jesteśmy bardziej zadowoleni z życia, ale również zmniejszają zagrożenie wykluczeniem społecznym. Na społecznej mapie Polski widoczne są istotne różnice w zakresie form spędzania czasu wolnego.

Duży wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z czasu wolnego ma m.in. poziom wykształcenia oraz miejsce zamieszkania (istotne różnice zaobserwowano między wsią a miastami, zwłaszcza liczącymi 500 tysięcy mieszkańców i więcej). I tak np. osoby z wyższym wykształceniem oglądają telewizję rzadziej, niż osoby, które zakończyły edukację na niższym szczeblu, ale częściej niż one słuchają radia. Ponadto częściej korzystają z oferty placówek kulturalnych (m.in. kin, teatrów, galerii, bibliotek, czytelni) oraz rzadziej deklarują, że nigdy lub prawie nigdy nie uprawiają sportu, nie chodzą na spacery i nie odpoczywają na świeżym powietrzu.

Z oferty placówek kulturalnych nie korzysta ok. 45% mieszkańców Polski. Zdecydowanie częściej są to mieszkańcy wsi – niemal 59% z nich nigdy lub prawie nigdy nie chodzi ani do kina, ani do teatru, ani do muzeów, galerii, bibliotek oraz czytelni. W miastach z oferty placówek kulturalnych nie korzysta niespełna 37% mieszkańców. Jeszcze większe różnice zaobserwowano między osobami młodymi (w wieku 16-34 lat) a starszymi (w wieku 65 lat i więcej); podczas gdy w życiu kulturalnym nie uczestniczy ok. 20% osób w wieku 16-34 lat, to problem ten dotyczy ok. 77% ludności Polski powyżej 64. roku życia.

Odsetek osób, które zadeklarowały, że przynajmniej raz na dwa tygodnie chodzą do kina, teatru, muzeum, na wystawy sztuki, do czytelni lub do biblioteki, wyniósł niemal 9%. Nieco częściej dotyczy to mieszkańców miast (ponad 10% osób) niż wsi (niespełna 7%). Co szósta osoba w wieku 16-34 lat regularnie odwiedzała przynajmniej jedno z wymienionych miejsc. Oznacza to dużą różnicę w porównaniu z osobami powyżej 35. roku życia, których niespełna 5% równie często bywało w którymkolwiek z wymienionych rodzajów placówek kulturalnych.

fot. mat. prasowe

Częstotliwość oglądania telewizji i słuchania radia

Częstotliwość oglądania telewizji i słuchania radia

W czasie wolnym około jedna ósma mieszkańców Polski nigdy nie odpoczywa na świeżym powietrzu, ani nie uprawia sportu. Oprócz wieku duże znaczenie ma miejsce zamieszkania – mieszkańcy wsi wypoczywają w ten sposób zdecydowanie rzadziej, co może wynikać z innego charakteru pracy i częstszego przebywania na świeżym powietrzu.

Jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu wolnego jest spotykanie się ze znajomymi, rodziną czy przyjaciółmi: przyjmowanie ich u siebie, odwiedzanie ich lub spotkania w kawiarni, w pubie, klubie albo innym miejscu. Mniej więcej dwie na pięć osób zadeklarowało, że robi to często; dotyczy to zwłaszcza osób młodych (niemal 60%). W pozostałych grupach wiekowych odsetek ludzi często widujących się ze znajomymi waha się od 29 do 36%.

poprzednia  

1 2 3 4 ... 8

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: