eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakość życia i spójność społeczna w Polsce 2011

Jakość życia i spójność społeczna w Polsce 2011

2011-09-26 10:43

Przeczytaj także: Polskie miasta: znamy liderów jakości usług komunalnych i społecznych


Dobrobyt subiektywny


Efektem rozwoju społeczno-ekonomicznego powinna być satysfakcja czerpana przez ludzi z dokonujących się zmian. Bezsprzecznie najbardziej adekwatnymi miernikami stopnia zadowolenia są oceny dokonywane bezpośrednio przez samych zainteresowanych. Dotyczy to m.in. oceny stopnia zaspokojenia potrzeb materialnych i pozamaterialnych, stylu życia oraz relacji międzyludzkich.

Często odczuwany, relatywizowany w stosunku do innych, a nie obiektywny poziom życia decyduje o postawach i zachowaniach jednostek w sferze życia osobistego i publicznego.

Zadowolenie z różnych aspektów życia

Mieszkańcy Polski są w różnym stopniu zadowoleni z poszczególnych sfer życia.

Na początku 2011r. najbardziej zadowoleni byliśmy z relacji międzyludzkich –z przyjaciółmi, znajomymi (85% osób zadowolonych lub bardzo zadowolonych) oraz z sytuacji rodzinnej (ok. 75% osób zadowolonych lub bardzo zadowolonych). Najmniej satysfakcjonowała nas sytuacja finansowa. Z własnej sytuacji finansowej, w tym dochodów, zadowolona była co trzecia osoba (liczby te dotyczą populacji w wieku 16 lat i więcej). Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę materialne warunki życia poza dochodami, to okaże się, że ze swojej sytuacji w tym zakresie była zadowolona ponad połowa mieszkańców Polski.

Podsumowując: Czy jesteśmy zadowoleni ze swojego życia?

Ocena ogólnego zadowolenia ze swojego życia przyjmowana jest często za syntetyczny wskaźnik życiowego sukcesu i porażki.

Zdecydowana większość mieszkańców Polski zalicza siebie do grupy zadowolonych lub bardzo zadowolonych z życia (niemal trzy czwarte osób w wieku 16 lat i więcej). Za bardzo zadowoloną ze swojego życia uznaje się co jedenasta osoba (9%). Jedna piąta osób określiła poziom swojej życiowej satysfakcji jako średni. Niezadowolenie ze swojego życia wyrażała co dwudziesta osoba, w tym co setna określiła się jako bardzo niezadowolona.

fot. mat. prasowe

Poziom zadowolenia z życia

Poziom zadowolenia z życia

Poziom satysfakcji życiowej jest zróżnicowany społecznie. Zależy m.in. od położenia społeczno-ekonomicznego i jest tym wyższy, im lepsze są warunki materialne oraz wykształcenie. Płeć nie wpływa znacząco na rozkład ocen dotyczących satysfakcji życiowej. Zadowoleniu sprzyja natomiast młody wiek oraz zamieszkiwanie w środowisku wielkomiejskim. Wiek i wykształcenie różnicują szczególnie odsetek osób bardzo zadowolonych z życia. Wśród osób w wieku 16-34 lata bardzo zadowolonych ze swojego życia było ok. 15%, czyli około trzykrotnie więcej niż wśród populacji osób w wieku powyżej 64. roku życia. Podobne różnice dotyczą odsetka bardzo zadowolonych wśród osób o niskim i najwyższym poziomie wykształcenia.

Warto jednak zwrócić uwagę, że ogólny poziom zadowolenia z życia jest znacznie słabiej zróżnicowany niż w przypadku wielu innych, materialnych i niematerialnych, aspektów jakości życia uwzględnionych w badaniu.

Opracowanie: Zespół pod kierunkiem Anny Szukiełojć-Bieńkuńskiej - konsultanta w Departamencie Badań Społecznych i Warunków Życia GUS

Informacje o badaniu
Badanie spójności społecznej przeprowadzone w 2011r. było dobrowolnym, reprezentacyjnym badaniem ankietowym gospodarstw domowych realizowanym techniką bezpośredniego wywiadu z respondentem. Jednostką badania było gospodarstwo domowe oraz jedna wylosowana osoba (w wieku 16 lat i więcej) w danym gospodarstwie domowym. Badanie realizowano w terenie w lutym i marcu bieżącego roku. Wzięło w nim udział ok. 14,9 tys. gospodarstw domowych, natomiast na pytania zawarte w kwestionariuszu indywidualnym udzieliło odpowiedzi ok.13, 3 tys. osób. Rezultaty szczegółowej analizy wyników badania będą przedmiotem publikacji metodologiczno-analitycznych. W niniejszej notatce ograniczono się jedynie do podania wybranych informacji i zasygnalizowania problemów, które będą przedmiotem pogłębionych analiz, w tym dotyczących zróżnicowania regionalnego.

poprzednia  

1 ... 7 8

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: