eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Kontrola JHARS: komposty z odpadów komunalnych

Kontrola JHARS: komposty z odpadów komunalnych

2011-09-13 09:52

Zgodnie z Rocznym ramowym planem kontroli Inspekcji JHARS na 2011 rok, w II kwartale wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły kontrolę w zakresie prawidłowości wprowadzania do obrotu kompostów wytworzonych z odpadów komunalnych.

Przeczytaj także: Jakość żywności: oliwa z oliwek w II kw. 2011

I. CEL KONTROLI

Celem kontroli było sprawdzenie prawidłowości wprowadzania do obrotu kompostów wytworzonych z odpadów komunalnych, z wymaganiami określonymi w obowiązujących przepisach krajowych oraz deklaracjami producentów.

II. ZAKRES KONTROLI

Kontrolę przeprowadzono w 24 podmiotach prowadzących gospodarkę odpadami komunalnymi, w tym:
  • w 10 podmiotach przetwarzających odpady komunalne m.in. ulegające biodegradacji, z przeznaczeniem na rekultywację terenów zdegradowanych ekologicznie. Odpady te, z powodu zanieczyszczeń, po przetworzeniu nie były kwalifikowane jako nawozy, i jako takie podlegały przepisom o odpadach,
  • w 14 podmiotach objętych pełnym programem kontroli, które w zakresie zarejestrowanej działalności gospodarczej miały określone warunki produkcji kompostów (tj. nawozów organicznych w rozumieniu ustawy o nawozach i nawożeniu), a w tym:
    • w 13 podmiotach, w których stwierdzono na stanie magazynowym 43 partie kompostów o masie 40 144,4 tony, wyprodukowanych z biodegradowalnych odpadów komunalnych,
    • w 1 podmiocie, w którym nie stwierdzono na stanie magazynowym kompostów.

III. WYNIKI KONTROLI

Parametry fizykochemiczne

Kontrolę jakości kompostów wprowadzanych do obrotu, oceniono na podstawie wyników analiz laboratoryjnych przeprowadzonych przez upoważnione jednostki organizacyjne (m.in. laboratoria okręgowych stacji chemiczno-rolniczych i laboratorium IUNG w Puławach). Wszystkie skontrolowane partie kompostów spełniały wymagania jakościowe, zarówno w zakresie zgodności parametrów fizykochemicznych jak i mikrobiologicznych, które zostały określone w przepisach o nawozach i nawożeniu.

Znakowanie

Nieprawidłowości w zakresie znakowania opakowań jednostkowych stwierdzono w 2 podmiotach.
Ujawnione nieprawidłowości dotyczyły:
  • w 1 partii kompostu o masie 4,0 ton, na etykietach opakowań stwierdzono:
    • deklarowaną zawartość składników pokarmowych, niezgodną z zawartością określoną w pozwoleniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr 186/07 na wprowadzenie nawozu do obrotu, w którym nie określono wymagań dla fosforu (P205),
  • w 2 partiach kompostów o masie 6,9 ton, w dokumentach sprzedaży kompostu luzem stwierdzono brak:
    • numeru pozwolenia MRiRW na wprowadzenie kompostu do obrotu,
    • danych o deklarowanej zawartości składników,
    • informacji o okresie przydatności do stosowania.

Wszystkie skontrolowane podmioty posiadały pozwolenia Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi na wprowadzenie do obrotu produkowanych kompostów, zgodnie z art. 3, ust. 2 ustawy o nawozach i nawożeniu.

IV. SANKCJE

W związku z ustaleniami kontroli:
  • zastosowano 2 mandaty karne w stosunku do 2 osób na kwotę 350 zł, za nieprawidłowe oznakowanie opakowań jednostkowych oraz braki w dokumentach sprzedaży kompostu luzem, dotyczące identyfikacji kompostu,
  • w stosunku do 1 podmiotu, ze względu na stwierdzone uchybienia w zakresie prowadzenia dokumentacji magazynowej i obrotu kompostami, zastosowano pouczenie na podstawie art. 41 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: