eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy inżynierowie chcą pracować na pełny etat

Polscy inżynierowie chcą pracować na pełny etat

2011-08-17 12:29

Przeczytaj także: Gdzie chcą pracować polscy inżynierowie?


Kolejną pożądaną formą zatrudnienia wśród inżynierów jest kontrakt (5,6% głosów). Ten rodzaj umowy jest popularny przede wszystkim w branży informatycznej i budowlanej, oraz w przypadku wyjazdów do pracy za granicą. Kontrakt zwykle jest odmianą umowy zlecenia lub może przybrać formę umowy o pracę na czas określony. W przypadku kontraktów mamy do czynienia ze swobodą w kształtowaniu zapisów (ilość dni urlopowych, czas pracy, sposoby rozwiązania kontraktu, czas jego obowiązywania). Pracownik może wynegocjować liczne przywileje – samochód służbowy, komórkę, udział w zysku spółki. Osoba zatrudniona na kontrakcie musi być dyspozycyjna, może obowiązywać ją zakaz pracy w przedsiębiorstwie konkurencyjnym przez określony czas po rozwiązaniu kontraktu.

Zatrudnienie na część etatu, preferowane jest przez 3,6% inżynierów. Z jednej strony mniej pracy, ale i mniejsze wynagrodzenie i niższa emerytura. Powyższa forma zatrudnienia jest coraz bardziej popularna wśród osób, które nie muszą przez cały dzień przebywać w pracy lub pracują na zasadzie outsourcingu, np. księgowi. Kobiety w ciąży oraz matki powracające do pracy po urlopie macierzyńskim są często zatrudnione na część etatu.

Na umowę zlecenie zagłosowało 2,7% ankietowanych specjalistów z branży technicznej. Umowa zlecenie może stanowić czasem lepsze źródło dochodu, niż umowa o pracę. Natomiast przez większość pracowników jest postrzegana jako tymczasowa, mniej stabilna forma zatrudnienia. Zleceniobiorca nie musi opłacać składek na ubezpieczenie chorobowe, co powoduje, że otrzymuje wyższe wynagrodzenie netto. Umowa zlecenie najczęściej jest podpisywana co miesiąc, pracownik nie ma obowiązku potwierdzenia zakończenia współpracy – może po prostu nie przedłużyć umowy.

Na niekorzyść umowy zlecenie przemawia fakt, że pracodawca nie ma obowiązku płacenia wynagrodzenia za urlop oraz inne przerwy w wykonywaniu pracy. Pracownik nie otrzymuje zasiłku chorobowego.

Istnieje kilka form zatrudnienia. Niektórzy pracownicy preferują umowę zlecenie, głównie ze względu na ruchomy czas pracy oraz niezależność w wykonywaniu obowiązków. Umowa o pracę stanowi korzystne rozwiązanie dla osób, których celem jest stabilne zatrudnienie. Do wyboru mamy również kontrakt oraz własną działalność gospodarczą. Najważniejszym zadaniem pracownika jest wybranie optymalnej formy zatrudnienia w zależności od własnych umiejętności oraz preferencji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: