eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pracownicy a rozwiązania mobilne

Pracownicy a rozwiązania mobilne

2011-08-14 00:05

Według badania Sybase pracownicy skłonni są zrezygnować z bezpłatnej kawy, parkingu, a nawet dnia wakacji w zamian za możliwość wyboru urządzenia mobilnego i dostęp do aplikacji w miejscu pracy. Doświadczenia z platformami konsumenckimi rozbudzają w pracownikach zrozumiałe oczekiwania wobec działów IT, w tym potrzebę dostępu do mobilnych rozwiązań służących podnoszeniu produktywności.

Przeczytaj także: BYOD a wyciek danych firmowych

Sybase, Inc., spółka należąca do grupy SAP (skrót giełdowy NYSE: SAP), lider branży oprogramowania dla przedsiębiorstw i rozwiązań mobilnych, opublikowała wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez Kelton Research. Ich rezultaty ukazują z jednej strony zapotrzebowanie pracowników na wsparcie ze strony działu IT, z drugiej zaś ich niezadowolenie wywołane brakiem takiego wsparcia w odniesieniu do coraz dłuższej listy typów urządzeń mobilnych, a także aplikacji wspierających mobilność i produktywność w miejscu pracy i poza nim.

Badanie obejmujące ponad 500 pracowników w USA i Wielkiej Brytanii przyniosło wyniki nawołujące do działania ze strony działów IT, od których oczekuje się większej elastyczności i zdolności do wprowadzania w przedsiębiorstwach nowoczesnych aplikacji mobilnych. Transformacja przedsiębiorstwa wymaga szczegółowej analizy i szybkiego wdrożenia strategii rozwiązań mobilnych, umożliwiających dynamiczne i bezpieczne zaspakajanie rosnącego popytu ze strony pracowników. Badanie pokazuje również, że bezpieczeństwo pozostaje istotnym czynnikiem zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, choć coraz bardziej nagląca wydaje się potrzeba podjęcia debaty na temat mobilnych rozwiązań w przedsiębiorstwie, które powinny obejmować szersze spektrum urządzeń i platform.

– W sytuacji, kiedy nie wszystkie mobilne aplikacje oferują ten sam poziom zabezpieczeń, menedżerowie działów IT muszą brać pod uwagę wprowadzanie różnych aplikacji i różnych strategii zarządzania – stwierdził Euan MacAra, Dyrektor Regionalny w Sybase Products Poland. – Dlatego też czołowy dostawca rozwiązań mobilnych, jakim jest Sybase, umożliwia wielu przedsiębiorstwom znalezienie kompromisu pomiędzy oczekiwaniami pracowników co do wyboru i komfortu pracy, a koniecznością przestrzegania zasad polityki bezpieczeństwa korporacyjnego.

Rosnąca rola urządzeń mobilnych w miejscu pracy
  • Swoboda wyboru: Połowa respondentów wolałaby samodzielnie wybrać urządzenie do pracy, niż pozwolić firmie wybierać za nich. 59 procent obecnych użytkowników samodzielnie dokonujących wyboru jest przekonanych, że wybór dokonany przez pracownika jest najlepszym rozwiązaniem dla firmy, opinię tę podziela 44 procent tych, którzy obecnie korzystają z urządzenia zapewnionego przez firmę.
  • Aplikacje to przyszłość: Rośnie popyt na coraz lepsze aplikacje związane z życiem zawodowym. 56 procent badanych uważa, że korzystanie z nich podnosi wydajność pracy. Pośród tych 56 procent przekonanie to podziela ponad osiem na dziesięć (82%) osób obecnie korzystających w celach służbowych z ponad trzech aplikacji mobilnych oraz 63% osób obecnie korzystających z mniej niż trzech aplikacji.
  • Firmowy sklep z aplikacjami: Wielu pracowników chętniej korzystałoby z większej liczby aplikacji, gdyby dostęp do nich był łatwiejszy. Blisko połowa ankietowanych (45%) stwierdziła, że korzystałaby z działającego w trybie online punktu ściągania aplikacji dostarczonych i aprobowanych przez pracodawcę, a kolejne 40% uważa, że współpracownicy również by to robili. Wyniki te potwierdzają słuszność wprowadzenia ostatnio na rynek App Store Volume Purchasing Program for Business – nowej platformy upraszczającej proces nabywania i pozyskiwania aplikacji mobilnych B2B, w tym również aplikacji tworzonych na zamówienie przez deweloperów niezależnych.
  • Bez czego mogliby się obejść: Co ciekawe, 71 procent badanych jest tak przekonanych o wyższości swojego urządzenia nad standardową propozycją działu IT, że byłoby skłonnych zrezygnować z przynajmniej jednego przywileju pracowniczego, żeby tylko zatrzymać swoje ulubione urządzenie. Listę przywilejów otwiera darmowa kawa (58%), tuż za nią uplasowały się bezpłatne posiłki (39%) i przybory biurowe (30%). Niektórzy skłonni byliby także zrezygnować z miejsca parkingowego (26%), a nawet dnia wolnego od pracy (20%).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: