Bezpieczna bankowość online
2011-08-07 00:10
Przeczytaj także: Bankowość internetowa może być bezpieczna?
Na podstawie badań firmy McAfee oraz analizy najnowszych danych dotyczących zachowania w Internecie i podejścia do spraw bezpieczeństwa w USA stwierdzono, że większość użytkowników można zaliczyć do jednej z trzech kategorii oraz że wiek odgrywa zazwyczaj ważną rolę w zakresie nawyków związanych z bezpieczeństwem bankowości elektronicznej. Poziom zaufania większości ludzi do bankowości elektronicznej jest związany z ich ogólnym poziomem komfortu w sferze online, włączając w to korzystanie z wyszukiwarek, aktywności w sieciach społecznościowych oraz regularne korzystanie z zakupów online.Firma McAfee podzieliła użytkowników na trzy grupy użytkowników bankowości elektronicznej i mobilnej oraz przygotowała porady dotyczące bezpieczeństwa transakcji bankowych dla każdej z tych grup.
„Sprawni, lecz beztroscy” – zwykle w wieku 18-24 lat
Swobodnie się poruszają w Internecie, ale często są zbyt pewni siebie. Zdarza im się nawet zapominać o stosowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. W związku z tym przedstawiciele tej grupy są bardzo podatni na ataki złośliwego oprogramowania. Według danych Javeli Strategy & Research 68% przedstawicieli tej grup nie ma nawet podstawowego oprogramowania antywirusowego zainstalowanego na swoich komputerach.
Rady dla „sprawnych, lecz beztroskich”:
- Rozpoczynaj pracę z czystym komputerem. Oznacza to upewnienie się, że urządzenie jest wolne od jakichkolwiek zagrożeń. W tym celu użyj bezpłatnego narzędzia diagnostycznego, takiego jak McAfee® Security Scan Plus, które skanuje i wykrywa szkodliwe oprogramowanie, konie trojańskie i potencjalnie niechciane programy wśród uruchomionych procesów.
- Kup oprogramowanie zapewniające kompleksową ochronę przed wirusami, programami szpiegującymi, oprogramowaniem typu adware oraz kradzieżą tożsamości.
- Zawsze wybieraj renomowaną markę, na przykład oprogramowanie McAfee Total Protection. Jeśli chodzi o oprogramowanie zabezpieczające, rozwiązania bezpłatne wcale nie są lepsze. Wyniki badania przeprowadzonego przez USA TODAY we wrześniu 2010 roku wśród 16 producentów oprogramowania antywirusowego dowodzą, że w darmowych programach antywirusowych generalnie brakuje istotnych funkcji, takich jak zapory ogniowe, sprawdzanie kondycji serwisów internetowych (health check) oraz automatyczne aktualizacje.
- Unikaj roztargnienia: pamiętaj, aby nie odpowiadać na fałszywe wiadomości e-mail dotyczące banku (lub ataki typu phishing). Pamiętaj, że oszustwa bankowe często mają miejsce dlatego, że konsumenci własnoręcznie udostępniają swoje nazwy użytkowników i hasła fałszywym serwisom bankowym.
![Bankowość elektroniczna: jak się ustrzec przed złodziejem? [© alphaspirit - Fotolia.com] Bankowość elektroniczna: jak się ustrzec przed złodziejem?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bankowosc-elektroniczna/Bankowosc-elektroniczna-jak-sie-ustrzec-przed-zlodziejem-132886-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Nowa aplikacja Koszyk Zakupowy: sprawdź, gdzie zrobisz taniej zakupy spożywcze w największych sieciach
-
Cyberprzestępcy testują nową technikę FileFix. Ataki phishingowe bez użycia luk w oprogramowaniu.
-
Google testuje AI, które dzwoni do firm. Zmiany w kampaniach Performance Max i raportach Google Ads
-
Kobiety na rynku pracy: mniejsze ambicje czy większe bariery?