eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bezpieczna bankowość online

Bezpieczna bankowość online

2011-08-07 00:10

Przeczytaj także: Bankowość internetowa może być bezpieczna?


„Pewni siebie, ale niedbali” – zwykle w wieku 25-45 lat


Używają Internetu zarówno w celach zawodowych, jak i prywatnych, są też najczęstszymi użytkownikami bankowości online. Według badań firmy badawczej Javelin przedstawiciele tej grupy częściej posiadają oprogramowanie antywirusowe – 42% z grupy w wieku 25-34 lata oraz 47% z przedziału wiekowego 35-44 lata. Jednak, na podstawie badania NCSA/APWG z sierpnia 2010 roku, przedstawiciele tej grupy nie zawsze wystarczająco przywiązują wagę do bezpieczeństwa - 52% osób w wieku 25-45 lat uważa, że robi już wystarczająco wiele, by zachować bezpieczeństwo online.

Rady dla „Pewnych siebie, ale niedbałych”:
  • Jeżeli nie masz jeszcze oprogramowania ochronnego, zainstaluj kompleksowe oprogramowanie ochronne. Upewnij się, że uruchomiłeś skanowanie zabezpieczeń na komputerze przed zalogowaniu się do usług internetowych banków, aby być pewnym, że nie korzystasz z komputera ze złośliwym oprogramowaniem.
  • Nigdy nie odpowiadaj na maile zawierające prośby o podanie informacji osobistych takich jak nazwy użytkownika, hasło czy tez adres - nawet, jeżeli wydają się pochodzić z Twojego banku.
  • NIGDY nie klikaj w odnośniki zawarte w tym mailu, nie odpowiadaj na nie ani nie otwieraj załączników.
  • Sprawdzaj potwierdzenia transakcji bankowych, jak tylko je dostaniesz. Jeśli zawierają one podejrzane transakcje, natychmiast wyjaśnij je z bankiem.

„Konserwatywni i ostrożni” – zwykle w wieku powyżej 45 lat


Nie są tak obeznani z Internetem, jak młodsze pokolenia i w mniejszym stopniu korzystają z bankowości elektronicznej. Surfując po Internecie są bardziej nieufni, mogą być też lepiej zabezpieczeni niż przedstawiciele pozostałych grup – np. częściej korzystają z oprogramowania ochronnego (według Javelin 55% przedstawicieli tej grupy posiada zainstalowane oprogramowanie ochronne). Jednak mimo to podatni są na oszustwa bankowe bez użycia technik sieciowych. Przykładowo badania pokazują, że niektórzy starsi Amerykanie są podatni na oszustwa polegające na prośbie o podanie numerów kont bankowych w systemie automatycznych wiadomości głosowych.

Rady dla „konserwatywnych i ostrożnych”:
  • Upewnij się, że uruchomiłeś skanowanie zabezpieczeń na komputerze przed zalogowaniu się do usług internetowych banków, aby być pewnym, że nie korzystasz z komputera ze złośliwym oprogramowaniem.
  • Uważaj na strony podszywające się pod serwisy banków i innych instytucji. Zanim otworzysz stronę upewnij się, że dokładnie wpisałeś jej adres. Zapamiętaj tak dokładnie, jak potrafisz wygląd logo i strony swojego banku oraz układ serwisu.
  • Używaj silnych haseł. Nie musisz się ograniczać do 8 znaków, w tym kilku cyfr – im dłuższe będzie hasło, tym lepiej. I zmieniaj je często.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: