eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów II kw. 2011

Rynek pracy specjalistów II kw. 2011

2011-07-20 11:11

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2011


Lepiej w regionach o dużym bezrobociu

Z raportu wynika, że nadal pracę najłatwiej jest znaleźć w woj. mazowieckim. W II kwartale z tego regionu pochodziła co 5. oferta, ale trzeba pamiętać, że były to propozycje głównie ze stolicy. Poza regionem warszawskim, gdzie stopa bezrobocia jest na poziomie 3,6%, są również powiaty, gdzie przekracza ona nawet 30%, np. powiat szydłowiecki. W II kwartale, stosunkowo łatwiej niż w innych regionach pracę można było także znaleźć na Śląsku, w województwie dolnośląskim, wielkopolskim i w Małopolsce.

Co godne podkreślenia, wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w województwach o dużym bezrobociu. Choć w województwie podlaskim, w którym stopa bezrobocia wynosi 13%, szans na znalezienie pracy było ponad sześciokrotnie mniej niż na Mazowszu, to w tym regionie, w ciągu trzech ostatnich miesięcy, dynamicznie przybywało propozycji. Zanotowano tu największy w Polsce przyrost propozycji – na poziomie 12,5%. Dwucyfrowy wzrost odnotowano również w przypadku województwa świętokrzyskiego i lubuskiego (po 11%), gdzie bezrobocie jest jeszcze wyższe (odpowiednio 14,6% i 15,3%).

Rekord jednak należał do zagranicznych pracodawców. Ich popyt na naszych pracowników wzrósł aż o 78%. Szczególnie często swoje oferty zamieszczali w kwietniu i maju, czyli przed i tuż po całkowitym otwarciu rynku niemieckiego dla naszych pracowników. Najwięcej propozycji dotyczyło takich stanowisk, jak: kelner, mechanik, personel hotelowy. Oprócz ofert pracy fizycznej były także propozycje dla specjalistów, np. od zarządzania i rozwoju biznesu.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl w II kw. 2011 z podziałem na regiony

Liczba ofert pracy opublikowanych w serwisie Pracuj.pl w II kw. 2011 z podziałem na regiony


W analizowanym okresie widocznie, bo aż o 70% wzrosło zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Przede wszystkim szukano kierowców z uprawnieniami w ruchu międzynarodowym, magazynierów, pracowników ochrony i cieśli. Spadło natomiast zapotrzebowanie na osoby aplikujące na stanowiska asystenckie (spadek o 13%). Najbardziej poszukiwanymi pracownikami w Pracuj.pl pozostają jednak specjaliści, do których skierowane było prawie ¾ wszystkich propozycji pracy.

KOMENTARZE


Przemysław Gacek, Prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl

Wyniki naszej analizy pokazują, że sytuacja na rynku pracy normalizuje się. Są jednak sektory, w których ofert nadal będzie dynamicznie przybywać. To branże niezwykle konkurencyjne, czyli telekomunikacja i nowe technologie oraz finanse, gdzie, by móc wygrać wojnę o klienta trzeba nieustannie inwestować nie tylko w technologię, ale również w najlepszych specjalistów.

W II kwartale stosunkowo niewiele ofert pracy przybyło sektorze budowlanym, co spowodowało spadek tej branży na 4. miejsce w naszym zestawieniu. Zdaniem ekspertów tego rynku, mimo ogólnie niezłej sytuacji na rynku widać spadek koniunktury w inwestycjach publicznych, które w związku z planowaniem budżetu zostały znacznie ograniczone.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: