eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy specjalistów II kw. 2011

Rynek pracy specjalistów II kw. 2011

2011-07-20 11:11

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów I kw. 2011


W Polsce nadal obserwujemy dość duże dysproporcje między regionami, jeśli chodzi o dostępność pracy, ale nasze dane wskazują na to, że sytuacja poprawia się. Problem w tym, że w regionach o dużym bezrobociu często nie ma specjalistów, których szukają pracodawcy. I choć ofert przybywa, to stopa bezrobocia nadal pozostaje na wysokim poziomie. Jeśli szybko i powszechnie nie dostosujemy naszego systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy, to ta sytuacja niestety prędko się nie zmieni.

Izabela Koryś, Dyrektor Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy Pracodawców RP

Polski rynek pracy uległ specyficznej polaryzacji – za pośrednictwem Powiatowych Urzędów Pracy szuka się tanich pracowników dotowanych przez system staży, dopłat do tworzonych stanowisk pracy oraz podobnych instrumentów, tzw. aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu. Inaczej rekrutuje się specjalistów, tu dominującym kanałem rekrutacji są ogłoszenia w Internecie. Nikt też nie liczy na dofinansowanie z PUP-ów, gdyż dobrym specjalistom konieczność rejestrowania się w „pośredniaku” zdarza się sporadycznie lub nigdy. Po tym względem optymistyczny jest systematyczny wzrost liczby ofert pracy zamieszanych w portalu Pracuj.pl – przedsiębiorstwa szukają już nie tylko „tanich” (bo dotowanych przez państwo) pracowników wykonawczych, ale także „droższych” (bo doświadczonych i wykwalifikowanych) specjalistów.

Oprócz działów handlowych i call centers, które zawsze poszukują pracowników, symptomatyczne jest zwiększone zapotrzebowanie na specjalistów w bankowości oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach – branże te najwyraźniej uporały się już ze skutkami ostatniego kryzysu gospodarczego. W przypadku branży turystyka/hotelarstwo/gastronomia trudno jednoznacznie stwierdzić, czy mniejsza liczba ofert u szczytu sezonu turystycznego wynika jedynie z niesprzyjającej aury i mniejszego zainteresowania spędzaniem urlopu w kraju, czy też może być skutkiem pogłębiającego się rozwarstwienia społecznego, zmiany struktury wynagrodzeń, inflacji i pauperyzacji części potencjalnych klientów.

Informacja o raporcie
Raport „Rynek pracy specjalistów w II kwartale 2011” został przygotowany na podstawie analizy 84 175 ofert pracy, które zamieszczono w II kwartale 2011 roku w portalu Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika. Ogłoszenia zamieszczone w serwisie, mogą być przez pracodawców przypisane maksymalnie do dwóch branż i dwóch kategorii. Od I kwartału 2011 analizie poddawane są oferty pracy z działów: administracja biurowa oraz szkolenia/edukacja. Nie są natomiast prezentowane dane dla działów prawnych i działów tłumaczeń.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: