Plany polskich pracodawców
2011-06-14 10:57

Czy uważają państwo, że polscy przedsiębiorcy mogą spodziewać się problemów w pozyskaniu pracowników © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Co planują polscy pracodawcy?
Otwarcie niemieckiego rynku pracy bez wpływu na rynek polski?Opinia na temat spodziewanych trudności w pozyskiwaniu pracowników w konsekwencji otwarcia niemieckiego i austriackiego rynku pracy istotnie dzieli respondentów badania Plany Pracodawców, będącego kwartalnym sondażem opinii polskich przedsiębiorców w kluczowych obszarach ich działalności. Większość odpowiadających przedstawicieli firm - 58% - nie spodziewa się, aby otwarcie nowych rynków spowodowało problemy. Jednak bardzo silna grupa, pozostałe 42% badanych przyznaje, że nowa sytuacja na rynku pracy może przyczynić się do utrudnień w prowadzonych projektach rekrutacyjnych.
fot. mat. prasowe
Czy uważają państwo, że polscy przedsiębiorcy mogą spodziewać się problemów w pozyskaniu pracowników
Czy uważają państwo, że polscy przedsiębiorcy mogą spodziewać się problemów w pozyskaniu pracowników ze względu migracje po otwarciu rynków europejskich?
Jak zaznacza Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad: „Wyniki naszego badania pokazują, że pracodawcy, pomimo aktualnego spokoju na rynku pracy, mają obawy związane z dostępnością pracowników w nadchodzących miesiącach. Pamiętajmy też, że przed nami kwartał wakacyjny - przerwa w roku akademickim - i czas ten może być momentem, który studenci i absolwenci dotąd pracujący w kraju wykorzystają, aby spróbować swoich sił również za granicą, łącząc pracę z wypoczynkiem poza Polską.”
Pracowniku zostać ze mną – czyli działania motywacyjne podejmowane przez polskich przedsiębiorców
Pomimo względnego spokoju na rynku pracy, obawa utraty pracowników była w ostatnich miesiącach motorem wprowadzania dodatkowych benefitów dla co drugiego przedsiębiorcy (49%). Bonusy takie stosowane były przede wszystkim średnich i większych firmach.
fot. mat. prasowe
Działania motywacyjne podejmowane przez polskich przedsiębiorców
Działania motywacyjne podejmowane przez polskich przedsiębiorców
Najczęściej wprowadzanymi działaniami mającymi na celu motywowanie pracowników do pozostania w firmie były szkolenia zawodowe i doszkalające (22%). Podobny udział badanych oferował zatrudnionym podwyżki wynagrodzeń (20%), bądź podnosił dotychczas otrzymywane premie (17%).
W końcu więcej podwyżek wynagrodzeń
fot. mat. prasowe
Zmiany w zakresie wynagrodzeń w firmach w ciągu ubiegłych 6 miesięcy wg branż
Zmiany w zakresie wynagrodzeń w firmach w ciągu ubiegłych 6 miesięcy wg branż
Wynagrodzenia podwyższane były przede wszystkim w firmach przemysłowych (50%) i zajmujących się pośrednictwem finansowym (51%). Najrzadziej podwyżki wprowadzono w firmach sektora transportu i gospodarki magazynowej (15%).
![Firmy ostrożnie podchodzą do rekrutacji pracowników [© Scanrail - Fotolia.com] Firmy ostrożnie podchodzą do rekrutacji pracowników](https://s3.egospodarka.pl/grafika/rynek-pracy/Firmy-ostroznie-podchodza-do-rekrutacji-pracownikow-apURW9.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Wiadomości
-
Wizz Air wraca do Modlina i uruchomi 11 nowych tras do 8 krajów
-
Nowa aplikacja Koszyk Zakupowy: sprawdź, gdzie zrobisz taniej zakupy spożywcze w największych sieciach
-
Cyberprzestępcy testują nową technikę FileFix. Ataki phishingowe bez użycia luk w oprogramowaniu.
-
Google testuje AI, które dzwoni do firm. Zmiany w kampaniach Performance Max i raportach Google Ads