eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powierzchnie magazynowe I kw. 2011

Powierzchnie magazynowe I kw. 2011

2011-04-28 12:56

Przeczytaj także: Powierzchnie magazynowe 2010


PROGNOZY

Biorąc pod uwagę projekty będące obecnie budowie, szacuje się, że podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w 2011 zwiększy się o blisko 5%.Obserwuje się wzrost liczby planowanych inwestycji w dużej części spekulacyjnych. Na zainteresowanie deweloperów mogą liczyć rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej p. Gdańsk. W dalszym ciągu projekty BTS będą cieszyły się zainteresowaniem najemców.

Colliers International prognozuje dalszy wzrost popytu zarówno w rejonie Warszawy (szczególnie w II strefie, gdzie współczynnik wolnej powierzchni wciąż jest wysoki, co przekłada się na korzystne czynsze), jak również w pozostałych regionach. Można również oczekiwać, że stawki czynszu pozostaną najbliższym czasie stabilne, natomiast na rynkach, które cechuje niedobór powierzchni, będziemy obserwować niewielki wzrost czynszów.

KOMENTARZ

Trend się odwraca

Odwrócenie trendu na rynku powierzchni magazynowych w Polsce jest faktem. W większości lokalizacji kończy się rynek najemcy, zaczyna się rynek dewelopera.

Obserwujemy znaczące ożywienie po stronie popytowej. Najemcy stali się znacznie aktywniejsi. Bardziej niż minimalizacja ryzyka i ekspozycji, interesuje ich rozwój skali biznesu. Widać też powrót inwestycji bezpośrednich do Polski ze strony zagranicznych inwestorów, a to kolejny znaczący składnik nowego popytu netto na powierzchnie magazynowo-produkcyjne.

Kurek z finansowaniem nadal przykręcony

Nadal istnieją spore problemy z finansowaniem inwestycji. Praktycznie brak jest możliwości finansowania budowy bez najemców. Powstają prawie wyłącznie projekty typu BTS oraz pod umowy typu pre-lease. Obserwuje się jednak wzrost liczby planowanych inwestycji spekulacyjnych. Na zainteresowanie deweloperów mogą liczyć rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej np. Gdańsk.

Brak nowych powierzchni spekulacyjnych na obecnym rynku przy wzmożonej aktywności najemców oznacza tylko jedno: wzrost czynszów.

Czynsze powoli w górę

Dobry czas na pozyskanie powierzchni magazynowej na naprawdę dobrych warunkach kończy się. Wskaźnik wolnej powierzchni w Polsce spadł z 23% na przełomie 2009/2010 do ok. 14-15% obecnie. Teoretycznie to nadal dużo, jednak na liczbę tę składa się zaledwie kilka dużych ale nietrafionych projektów, w związku z czym zaburzony jest faktyczny obraz rynku jako całości. W większości lokalizacji (np. Górny Śląsk, Poznań, Warszawa Strefa I, Łódź) wskaźnik powierzchni wolnej nie przekracza już 10%.

Tomasz Kasperowicz, Partner w Dziale Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: