eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2011

Koniunktura przemysłowa IV 2011

2011-04-22 12:36

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2011


fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w działach przetwórstwa przemysłowego

Ogólny klimat koniunktury w działach przetwórstwa przemysłowego

Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Dyrektorzy jednostek małych oceniają koniunkturę negatywnie, ale nieco mniej pesymistycznie niż w marcu. W jednostkach średnich i dużych ogólny klimat koniunktury jest oceniany korzystnie, podobnie jak w ubiegłym miesiącu. Najlepiej ogólny klimat koniunktury oceniany jest przez jednostki duże.

fot. mat. prasowe

Bariery działalności przemysłowej

Bariery działalności przemysłowej


W kwietniu br. 9,0% respondentów (7,5% w kwietniu ub. r.) deklaruje, że nie napotyka barier w prowadzeniu bieżącej działalności. W pozostałych firmach najczęściej zgłaszanymi barierami są: niedostateczny popyt na rynku krajowym (53% przedsiębiorstw w kwietniu br., 58% przed rokiem), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (47% przedsiębiorstw w kwietniu br., 50% przed rokiem), wysokie obciążenia na rzecz budżetu (46% przedsiębiorstw w kwietniu br., 41% przed rokiem). W największym stopniu w skali roku spadło znaczenie niedostatecznego popytu na rynku zagranicznym (z 43% do 30%).

W kwietniu 16% przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 70% jako wystarczające, a 14% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 20%, 68%, 12%).

Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br. wynosi 73%, podobnie jak przed rokiem (w styczniu br. wynosiło 72%). W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów: metali, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, metalowych wyrobów gotowych.

2. Budownictwo

W kwietniu bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 1 (w marcu minus 5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% przedsiębiorstw, a jej po-gorszenie 20% (w marcu odpowiednio 19% i 24%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie


Bieżący portfel zamówień, produkcja budowlano-montażowa oraz sytuacja finansowa są oceniane mniej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu. Odpowiednie przewidywania są korzystne i lepsze od formułowanych w marcu. Spośród badanych przedsiębiorstw 21% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 22%). Dyrektorzy przedsiębiorstw, które będą prowadziły prace budowlano-montażowe za granicą, spodziewają się wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na tych rynkach, choć w nieco mniejszej skali niż przed rokiem. Nieznacznie zmniejszają się trudności w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowany jest wzrost zatrudnienia. Należy spodziewać się także podniesienia cen robót budowlano-montażowych.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości


poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: