eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa IV 2011

Koniunktura przemysłowa IV 2011

2011-04-22 12:36

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2011


Odsetek jednostek nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 9,9% (przed rokiem 7,7%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (63% w kwietniu br., 60% przed rokiem) oraz z niedostatecznym popytem (59% w kwietniu br., 52% przed rokiem). W skali roku w największym stopniu wzrosło znaczenie bariery związanej z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 38% do 51%).

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 6 (w marcu minus 3). Poprawę koniunktury odnotowuje 16% badanych firm, a jej pogorszenie 22% (w marcu odpowiednio 19% i 22%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek odnotowują stabilizację bieżącego popytu i sprzedaży przy negatywnych ocenach bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej. Nadal korzystne są prognozy popytu i sprzedaży usług. Dyrektorzy jednostek sygnalizują szybszy niż w marcu wzrost bieżących i przyszłych cen. Planowana skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza od zapowiadanej w marcu. W kwietniu br. 5,5% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w kwietniu 2010 r. odsetek ten wyniósł 5,6%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z: kosztami zatrudnienia (60% w kwietniu br., 54% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu), konkurencją firm krajowych (51% w kwietniu bieżącego i ubiegłego roku), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (50% w kwietniu br., 45% przed rokiem).

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w usługach

Ogólny klimat koniunktury w usługach


5. Wskaźnik złożony SI

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej jest w kwietniu oceniany negatywnie, nie-znacznie lepiej niż przed miesiącem, choć nieco gorzej niż przed rokiem.

W bieżącym miesiącu część diagnostyczna wskaźnika syntetycznego nadal utrzymuje się na poziomie wyższym od prognostycznej. Część diagnostyczna utrzymuje się na poziomie ocen sprzed miesiąca, podczas gdy część prognostyczna kształtuje się na wyższym niż w marcu poziomie. W stosunku do kwietnia ubiegłego roku w obu przypadkach odnotowano pogorszenie – większe w części prognostycznej.
W kwietniu dyrektorzy jednostek budowlano-montażowych, handlowych i usługowych oceniają sytuację negatywnie, a przemysłowych – pozytywnie.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę

Wskaźnik złożony i jego dekompozycja na sekcje i na diagnozę/prognozę


Informacje o badaniu
Metodologia obliczania przez GUS wskaźnika syntetycznego koniunktury gospodarczej dla Polski (Synthetic Indicator – SI) oparta jest na metodologii wskaźnika ESI (Economic Sentiment Indicator – ESI) opracowanego i obliczanego przez Komisję Europejską dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej, Strefy Euro i Unii Europejskiej ogółem. Do budowy syntetycznego wskaźnika koniunktury gospodarczej dla Polski wykorzystywane są wskaźniki proste odnoszące się do wybranych pytań, wyrównane sezonowo, pochodzące z badań koniunktury przemysłu, budownictwa, handlu i usług. Do konstrukcji SI zastosowano następujące wagi: 50% dla przetwórstwa przemysłowego, 6% dla budownictwa, 6% dla handlu, 38% dla usług. Są to zaadoptowane wagi metodologii Komisji Europejskiej wynoszące odpowiednio: 40% dla przemysłu, 30% dla usług, 5% dla budownictwa, 5% dla handlu, 20% dla konsumentów.

poprzednia  

1 ... 4 5

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: