eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 4 lata przygotowań do Euro 2012

4 lata przygotowań do Euro 2012

2011-04-22 12:20

18 kwietnia 2007 roku w walijskim Cardiff Michel Platini ogłosił decyzję, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 zorganizują Polska i Ukraina. Wkrótce pojawiły się pytania, czy zdążymy z przygotowaniami, czy Polska podoła organizacji trzeciej co do wielkości imprezy sportowej na świecie, oglądanej przez ok.10 miliardów osób przed telewizorami na całym świecie. W 2007 roku, w miejscu flagowego na Euro 2012, Stadionu Narodowego w Warszawie, funkcjonował największy w Europie bazar "Jarmark Europa". Na gdańskiej Letnicy w miejscu dzisiejszego stadionu PGE Arena widniało bardzo malownicze, położone stosunkowo blisko morza - pole. Podobnie sytuacja przedstawiała się we Wrocławiu. Spółka PL.2012, koordynująca i nadzorująca przedsięwzięcia przygotowawcze do Euro 2012 w Polsce, informuje poniżej, co zmieniło się od tamtej pory w Polsce i w procesie przygotowań kraju do tego ważnego wydarzenia.

Przeczytaj także: Przygotowania do Euro 2012 - podsumowanie 2010

Stadiony – symbol przygotowań i wizytówka Euro 2012


Jak podaje PL.2012, dzisiaj w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie i na gdańskiej Letnicy stoją - znajdujące się w wykończeniowej fazie budowy - jedne z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich w Europie. Stadion Narodowy w Warszawie, na którym między innymi rozegrany zostanie mecz otwarcia 8 czerwca 2012 roku, pomieści ponad 53 tysiące osób. W tym momencie na budowie obiektu trwają już prace wykończeniowe. Na 27 sierpnia 2011 zaplanowano na nim imprezę otwarcia. Stadion w Gdańsku zostanie otwarty już 9 czerwca 2011 - zostanie na nim rozegrany pierwszy mecz piłkarski. Reprezentacja Polski zmierzy się wówczas z kadrą narodową Francji.

Zaawansowane prace trwają także we Wrocławiu – impreza otwarcia planowana jest na październik 2011. Od ponad pół roku funkcjonuje już Stadion Miejski w Poznaniu, pierwszy w Polsce stadion klasy Elite o pojemności przekraczającej 42 tysiące osób. Fakt ten - w porównaniu do niektórych poprzednich organizatorów UEFA EURO, którzy oddawali stadiony do użytku na 1-2 miesiące przed Mistrzostwami - pokazuje stabilność polskich przygotowań. Od samego początku w harmonogramie przygotowań strona publiczna przewidywała co najmniej 9 miesięcy na przeprowadzenie testów oraz przystosowanie stadionów w zakresie funkcjonujących procedur bezpieczeństwa oraz kwestii organizacyjnych związanych z ich funkcjonowaniem.

Żaden ze stadionów nie jest wyłącznie obiektem, który będzie wykorzystywany do piłkarskich zmagań i nie jest budowany wyłącznie ze względu na Euro 2012. Obiekty te zostały zaprojektowane jako tzw. areny wielofunkcyjne, przystosowane do organizacji różnego rodzaju wydarzeń nie tylko sportowych, ale również kulturalnych, rozrywkowych, biznesowych, czy towarzyskich takich jak np. koncerty, imprezy firmowe, targi, czy nawet śluby i wesela. Dzięki temu obiekty te nie będą wykorzystywane wyłącznie kilkanaście razy w ciągu roku na potrzeby rozgrywek piłkarskich, ale będą tętnić życiem przez zdecydowaną większość roku. Pozwoli to nie tylko na ich efektywne wykorzystanie po Euro 2012, ale zapewni również generowanie przychodów finansowych i w ten sposób pokrycie kosztów ich utrzymania.

 

1 2 ... 10

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: