eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 4 lata przygotowań do Euro 2012

4 lata przygotowań do Euro 2012

2011-04-22 12:20

Przeczytaj także: Przygotowania do Euro 2012 - podsumowanie 2010


Infrastruktura w Polsce – usprawnienia i przyśpieszenie


Skala prowadzonych obecnie w związku z Euro 2012 inwestycji infrastrukturalnych jest największa po 1989 roku. Dzięki przygotowaniom do Euro 2012 realizowanych jest obecnie 219 inwestycji infrastrukturalnych, skategoryzowanych według znaczenia z punktu widzenia przygotowań do Turnieju. Najbardziej istotne są projekty kluczowe (46) oraz ważne (37). Wartość 83 inwestycji kluczowych i ważnych to ponad 94 mld złotych. 78% spośród z nich stanowią projekty już ukończone, bądź znajdujące się w bardzo zaawansowanej fazie realizacji. Z kolei 73% inwestycji kluczowych i ważnych jest realizowanych zgodnie z przyjętym planem – co pozwala UEFA na wysokie oceny polskich przygotowań. Inwestycje kluczowe i ważne mają nie tylko strategiczne znaczenie dla właściwego przygotowania Polski do Euro 2012, ale zadecydują także o jego wysokiej jakości. Wśród nich znajdują się stadiony najwyższej wg wymagań UEFA klasy – Elite, lotniska, dworce kolejowe, najważniejsze odcinki autostradowe oraz najważniejsze połączenia komunikacyjne wewnątrz Miast – Gospodarzy Euro 2012 w Polsce.

Widoczne przyśpieszenie realizacji inwestycji zostało określone przez naukowców z Uniwersytetu Łódzkiego, Jagiellońskiego oraz ze Szkoły Głównej Handlowej – autorów raportu IMPACT - na około 4 lata w porównaniu do scenariusza „bez Euro 2012”. Nie byłoby ono możliwe bez wybranych rozwiązań na poziomie zmian w ustawodawstwie. Chodzi przede wszystkim o specustawy drogową oraz lotniskową oraz o zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych – akty prawne, które usprawniły i przyśpieszyły szereg procedur związanych z realizacją samych inwestycji oraz z procesami związanymi z wyborem wykonawców. Od kwietnia 2007 roku wydano już ponad 200 pozwoleń na budowę oraz ponad 160 decyzji środowiskowych. Polska jest dziś bez wątpienia największym placem budowy w Europie.

Projekty organizacyjne i zaangażowanie społeczne


Należy pamiętać, iż opinie i wrażenia, jakie zagraniczni turyści i kibice wywiozą z naszego kraju po Euro 2012 nie zostaną ukształtowane wyłącznie na podstawie jakości naszych stadionów, dróg, czy lotnisk – dziś kluczowe stają się projekty organizacyjne: bezpieczeństwo, opieka medyczna, wolontariat, obsługa transportowa i obsługa gości, turystów oraz kibiców. To od nich w znaczącej mierze zależeć będzie jakość samego Turnieju, ale także wizerunek Polski w całej Europie.

Według PL.2012, zasadnicze znaczenie ma także kwestia zaangażowania społecznego. Gospodarzami Euro 2012, które będzie organizowane już za niewiele ponad rok w naszym kraju, są nie tylko instytucje zarządzające stadionami, pracownicy lotnisk, kolei, czy komunikacji miejskiej. Gospodarzami jesteśmy wszyscy. Ponad 1 milion zagranicznych kibiców i turystów, którzy odwiedzą między 8 czerwca a 1 lipca nasz kraj, będą oceniać Polskę przez pryzmat tego, w jaki sposób zostaną przyjęci w restauracjach, hotelach, czy sprzedawca w kasie biletowej udzielił im potrzebnych informacji, taksówkarz był uprzejmy i opowiedział kilka ciekawych anegdotek o mieście i wreszcie, czy napotkani na ulicy, przystankach, w sklepach mieszkańcy, byli sympatyczni.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: