eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa III 2011

Koniunktura przemysłowa III 2011

2011-03-23 12:50

Koniunktura przemysłowa III 2011

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (14)

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w marcu jest oceniany korzystnie, lepiej niż przed miesiącem, ale gorzej niż w marcu ub. r. Na poprawę koniunktury mają wpływ bardziej optymistyczne niż przed miesiącem przewidywania portfela zamówień i produkcji, a także poprawa ocen bieżących w tym zakresie. Utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy - podał Główny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa II 2011

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w marcu oceniany jest negatywnie, ale lepiej niż w poprzednim miesiącu, a podobnie jak w marcu ub. r. Wpływ na poprawę ocen koniunktury mają korzystne, lepsze niż przed miesiącem, prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej, a także mniej niekorzystne niż w lutym bieżące oceny portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Utrzymują się negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w marcu oceniany mniej pesymistycznie niż w ubiegłym miesiącu, ale gorzej niż w marcu przed rokiem. Mimo iż przedsiębiorcy oceniają bieżącą sprzedaż negatywnie, podobnie jak w lutym, to prognozy w tym zakresie są już optymistyczne. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, natomiast przewidywania wskazują na możliwość ich zmniejszenia.

W marcu spośród jednostek usługowych najbardziej korzystne oceny koniunktury formułowane są w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (mniej korzystne niż przed miesiącem i zbliżone do sygnalizowanych w marcu ubiegłego roku) oraz w sekcji informacja i komunikacja (nieco lepiej niż w lutym, choć mniej optymistycznie niż przed rokiem). Najbardziej pesymistyczne, gorsze od odnotowywanych przed rokiem, choć mniej negatywne niż w lutym, oceny koniunktury zgłaszają jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa.

1. Przetwórstwo przemysłowe

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wynosi plus 4 (przed miesiącem plus 2). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 17%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie zwiększenie krajowego bieżącego portfela zamówień, przy mniejszym niż w lutym ograniczeniu portfela zagranicznego. Bieżąca produkcja jest rozszerzana w niewielkim stopniu, ale odpowiednie prognozy wskazują jednak na możliwość dalszej poprawy. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza zapotrzebowanie. Poziom należności raportowany przez respondentów zwiększa się. Utrzymują się trudności w terminowym regulowa-niu bieżących zobowiązań finansowych. Przewidywania w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Skala planowanych redukcji zatrudnienia może być nieco większa niż prze-widywano w lutym. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości


Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Dyrektorzy jednostek małych oceniają koniunkturę nadal negatywnie, ale nieco mniej pesymistycznie niż przed miesiącem. W jednostkach średnich i dużych ogólny klimat koniunktury jest oceniany korzystnie, najlepiej w jednostkach dużych.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w działach przetwórstwa przemysłowego

Ogólny klimat koniunktury w działach przetwórstwa przemysłowego

Jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji 93% przedsiębiorców wskazuje środki własne (94% w październiku ubiegłego roku). Krajowy kredyt bankowy jest źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 35% jednostek (33% w październiku ubiegłego roku), leasing wskazuje 24% przedsiębiorstw (27% w październiku 2010 r.).

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: