eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II 2011

Monitor Rynku Pracy II 2011

2011-04-21 10:34

Przeczytaj także: Praca zdalna wabikiem na kandydatów?


Ocena ryzyka utraty pracy – jakoś to będzie?

W porównaniu do poprzedniego okresu, liczba osób dostrzegających duże lub umiarkowane ryzyko utraty pracy w kolejnym półroczu wzrosła o kilka punktów w większości obserwowanych krajów, wynosząc średnio 7% dla odczucia dużego ryzyka oraz 20% dla umiarkowanego ryzyka utraty pracy. W Polsce 10% badanych szacowało duże prawdopodobieństwo utraty posady, a 25% określiło to ryzyko jako umiarkowane.

Wobec nieznacznie zwiększonego odczucia możliwości utraty pracy, polskich respondentów badania nie opuszcza optymizm w przekonaniu o możliwości objęcia nowego stanowiska - 3 na 4 respondentów badania stwierdziło, że nie spodziewa się trudności w znalezieniu jakiejkolwiek nowej pracy w ciągu kolejnego półrocza (75%), a 2 na 3 jest przekonanych o możliwości znalezienia porównywalnej posady (69%). W porównaniu do poprzedniej fali badania oceny te nieznacznie się pogorszyły, jednak nadal oceny Polaków pozostają bardziej optymistyczne niż w większości pozostałych krajów (wskazania ogółem dla wszystkich krajów wyniosły odpowiednio 64% i 69%).

Analizując powyższe rezultaty Maura Merson, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zauważa, że: „Interesujące jest zestawienie wyników badania Randstad z danymi Eurostatu, pokazującymi, że nasz kraj przoduje pod względem udziału pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy terminowe w ogóle zatrudnionych – jest to blisko jedna trzecia pracowników, która musi liczyć się z koniecznością poszukiwań nowego zatrudnienia. Jak widać, pomimo zwiększonego ryzyka utraty pracy i możliwymi trudnościami w znalezieniu nowej posady, badani Polacy nie czują się tym faktem sparaliżowani. W miejsce bezpieczeństwa pracy ‘na całe życie’, pojawiło się przekonanie o możliwości podjęcia nowej pracy u innego pracodawcy. Co ważne, pomimo istotnej polaryzacji rynku pracy i dużego stopnia niedopasowania pomiędzy potrzebami pracodawców i umiejętnościami potencjalnych pracowników, zmiana pracy postrzegana jest wciąż jako okazja do poprawy warunków zatrudnienia, a nie tylko jako konieczność. Takie zjawisko wspomaga naturalny przepływ pracowników do miejsc, gdzie mogą w sposób najbardziej optymalny wykorzystać swoje kwalifikacje.”

W społecznościach zaangażowani - nowoczesne szukanie pracy?

Ponad połowa polskich respondentów (54%) uważa, że w znalezieniu pracy może pomóc obecność w mediach społecznościowych. 2 na 3 respondentów ma swój profil osobisty w przynajmniej jednej społeczności. Co drugi badany używa społeczności jako źródła informacji o potencjalnym pracodawcy (55%). Większość respondentów (67%) jest świadoma faktu, że pracodawca może obserwować prywatny profil pracownika w mediach społecznościowych. Podobna grupa badanych (69%) dekleruje, że korzysta z mediów społecznościowych jedynie w celach prywatnych. Wyniki badania pokazują jednak, że stosunkowo niewielu pracodawców wykorzystuje i świadomie kontroluje potencjał mediów społecznych - zaledwie 1/3 firm wprowadziła wytyczne dotyczące prezentacji pracowników w społecznościach w kontekście wizerunku pracodawcy.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: