eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy II 2011

Monitor Rynku Pracy II 2011

2011-04-21 10:34

Trzecia fala sondażu opinii pracowników Monitor Rynku Pracy zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad pokazuje, że w ostatnich miesiącach znacząco wzrosła grupa respondentów otwartych na zmianę pracodawcy. Polacy dostrzegają ryzyko utraty pracy, jednak raczej nie obawiają się trudności w znalezieniu nowego zatrudnienia, a szukając pracy sięgają też po nowe narzędzia nawiązywania kontaktów i zbierania informacji - media społecznościowe.

Przeczytaj także: Praca zdalna wabikiem na kandydatów?

Duża rotacja na rynku pracy

Wyniki badania Instytutu Badawczego Randstad wskazują, że w ciągu ubiegłego półrocza istotnie zwiększyła się dynamika na rynku pracy - aż 27,1% polskich respondentów badania zmieniło w tym okresie pracodawcę. Jak podkreśla Agnieszka Bulik, Członek Zarządu Randstad: „Jest to znaczący wzrost wobec wyniku 17,3% jaki odnotowaliśmy w poprzedniej fali badania, w listopadzie 2010r. Dla porównania, w tym samym półroczu, we wszystkich badanych krajach odsetek osób, które zmieniły pracę w okresie ostatnich 6 miesięcy wyniósł 19,8%, a zatem wzrósł tylko nieznacznie wobec 18,3% w listopadzie 2010 r.”

Co bardzo specyficzne dla Polski, główną przyczyną zmiany pracy (28%) była reorganizacja struktury poprzedniego pracodawcy. W porównaniu do wyników poprzedniej fali badania zmniejszyła się grupa respondentów deklarujących jako najważniejszy czynnik zmiany pracy chęć poprawy warunków pracy (23% II/11 vs. 58% XI/10).

Polak super mobilny?

Zwiększonej rotacji na rynku pracy, nie towarzyszy równie duże zwiększenie deklaracji respondentów odnośnie aktywnego poszukiwania nowego pracodawcy. Aktualnie jedynie 15% badanych wskazuje, że prowadzi takie działania (wobec 13% w XI 2010), jednak nadal jest to wysoki odsetek na tle większości krajów europejskich (np. w Niemczech, Holandii wyniósł 9%, we Francji 7%, w Grecji 10%).

Wyniki badania pokazują, że pomimo obecnie niewielkiej aktywności w poszukiwaniu pracy, respondenci deklarują coraz większą gotowość do zmian pracodawcy. W bieżącej, trzeciej edycji badania, indeks mobilności dla Polski wyniósł 117 punktów, co jest wynikiem najwyższym wśród krajów europejskich, lecz także wyższym wobec przeciętnej dla wszystkich badanych krajów (106 punktów). W Europie, podobnie jak w poprzednich edycjach badania, indeks mobilności utrzymuje się na najniższym poziomie w Niemczech (87 punktów).

Agnieszka Bulik zauważa, że: „Zwiększona otwartość Polaków do zmiany pracy może mieć związek ze zdiagnozowaną przez nas w równolegle prowadzonym projekcie badawczym Plany Pracodawców, ograniczoną chęcią pracodawców do podwyższania pensji. Wielu z nas, po niemal dwuletnim okresie kryzysu, w którym nie następowały podwyżki wynagrodzeń, oczekiwało teraz wzrostu wynagrodzenia. Nie dostrzegając takiej możliwości w aktualnej strukturze, biorą pod uwagę zmianę pracy.”

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: