eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy w Niemczech potrzebuje specjalistów

Rynek pracy w Niemczech potrzebuje specjalistów

2011-04-02 00:10

Przeczytaj także: Otwarcie rynku pracy w Niemczech, Austrii i Szwajcarii


Przeprowadzone w 2010 r. badanie „Niedobór talentów” wskazuje, że trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów zgłasza jeden na trzech pracodawców w Niemczech i w Austrii (odpowiednio 29% oraz 35%). Największy problem firmy w obu krajach mają z zatrudnieniem wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Z badania wynika, że w krajach tych odczuwalny jest też niedobór lekarzy, pracowników działów IT, kierowców oraz techników. Zgłoszenia otrzymywane przez konsultantów Manpower Professional potwierdzają też rosnące zapotrzebowanie na personel medyczny, głównie pielęgniarki, a także opiekunów osób starszych.

Podstawowym kryterium przy poszukiwaniu kandydatów do pracy w Niemczech jest znajomość języka niemieckiego. Chcąc podnieść swoją atrakcyjność w oczach niemieckiego pracodawcy, warto nie tylko nauczyć się języka, ale też móc potwierdzić poziom jego znajomości odpowiednimi certyfikatami. Szczególnie w rekrutacji pracowników medycznych wyzwanie stanowi dotarcie do właściwych kandydatów, którzy gotowi są wyjechać za granicę, a jednoczenie posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe potwierdzone dyplomami oraz posługują się językiem niemieckim. Manpower Professional wraz z Right Management, spółką z grupy ManpowerGroup pracują nad projektem, który pozwoli zidentyfikować takich kandydatów. Dodatkowo firma Right Management współpracuje z niemieckimi klinikami w zakresie programów adaptacyjnych, które potencjalnym pracownikom medycznym nie mówiącym po niemiecku umożliwią szybkie opanowanie tego języka.

„Pobyt i nauka niemieckiego w Niemczech bardzo pozytywnie wpływa na proces asymilacji w nowym otoczeniu, dzięki temu pracownik łatwiej buduje więź z nowym krajem i jego kulturą” zauważa Leszek Kurycyn i dodaje „Jednocześnie obserwujemy, że na globalnym rynku pracy coraz więcej firm ‘przeorganizowuje’ się na język angielski, czyniąc go podstawowym językiem pracy, a tym samym nie wymaga od kandydatów znajomości języka danego kraju. W przypadku rekrutacji z Polski taką elastyczność wykazują przede wszystkim firmy z krajów skandynawskich.”

Rosnąca mobilność polskich pracowników jest zjawiskiem wpisującym się w ogólnoświatowe tendencje uelastyczniania rynku pracy. W myśl ogłoszonej w styczniu 2011 r. przez Prezesa grupy ManpowerGroup Ery Człowieka otwarte granice i wzmożona migracja pracowników to element nowej rzeczywistości, w której pracownik będzie mieć coraz większy wpływ na to gdzie i jak pracuje, a przedsiębiorstwa będą coraz bardziej poszerzać zakres poszukiwania kandydatów poza okolice kraju, w którym działają.

Pełne otwarcie niemieckiego i austriackiego rynku pracy to także moment, w którym polskie firmy stawiają sobie pytanie jak skutecznie przyciągać właściwych pracowników i zatrzymać talent w organizacji. To jedno z podstawowych wyzwań Ery Człowieka. W odpowiedzi na nią pracodawcy powinni przeanalizować i dostosować wewnętrzne systemy organizacyjne i politykę personalną, tak by skuteczniej wspierały rozpoznawanie i rozwijanie potencjału pracowników.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: