eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Podwyżki wynagrodzeń w Europie 2010/2011

Podwyżki wynagrodzeń w Europie 2010/2011

2011-03-30 11:07

Przeczytaj także: 81 proc. firm zaplanowało podwyżki wynagrodzeń na rok 2024


Nie tylko podwyżka „inflacyjna”

Badania pokazały, że w Polsce zdecydowana większość przebadanych firm planuje podwyżki. Ogólnie zakładany jest wzrost budżetów wynagrodzeń na poziomie 4,2%, i co ciekawe, nie ma większych różnic pomiędzy grupami pracowników, tj. pomiędzy pracownikami fizycznymi, profesjonalistami, menedżerami i kadrą zarządzającą.

Planując wysokość budżetów wynagrodzeń firmy deklarują, że oprócz inflacji (53% badanych), często biorą pod uwagę planowane wzrosty płac u konkurencji (na podstawie informacji z raportów płacowych). Oprócz podwyżek „inflacyjnych” budżety płacowe obejmują również wzrost płac za dobre wyniki. 4 na 10 firm w Polsce planując budżety podwyżkowe bierze pod uwagę zarówno konieczność przyznania podwyżek inflacyjnych, wyrównujących wzrost kosztów życia, jak i podwyżki związane z wynikami pracy. W pierwszym przypadku pula pieniędzy rozdzielana jest pomiędzy wszystkich pracowników, w drugim - do podwyżek uprawnione są wyłącznie osoby, które osiągnęły satysfakcjonujące wyniki oraz/ lub oceny okresowe.

- Pierwsze miesiące w roku to czas, kiedy organizacje przyznają podwyżki pracownikom, następuje więc dystrybucja budżetu podwyżek na konkretne osoby. Obserwujemy różne praktyki podwyżkowe: od podejścia "wszystkim po równo", poprzez podwyżki uznaniowe, do usystematyzowanego podejścia uzależniającego podwyżkę od oceny rocznej. Z perspektywy wzrostu zaangażowania pracowników, a co za tym idzie zwiększania efektywności złotówek inwestowanych w płace, najlepszą praktyką w tym obszarze jest różnicowanie podwyżek: od ich braku dla pracowników niespełniających oczekiwań, do podwyżek znacznie przekraczających przeciętny procentowy wzrost budżetu płac – dla osób wyróżniających się wybitnymi wynikami i jakością pracy – mówi Katarzyna Stasińska.

Kwiecień miesiącem podwyżek

Jak wynika z innego raportu Aon Hewitt, Managing Compensation for Europe, większość organizacji zlokalizowanych w Europie przyznaje podwyżki w sekwencji rocznej (92% firm). Tylko 1% procent firm przyznaje podwyżki w okresie sześciomiesięcznym. W Europie Środkowej najczęściej przyznawane są podwyżki w kwietniu, a w Europie Zachodniej - w styczniu.

Metodologia badania
Analiza została przygotowana na podstawie europejskiego raportu Aon Hewitt – Salary Increase Survey – Winter Update 2010/2011, który analizuje odpowiedzi z 684 europejskich firm z takich krajów, jak: Austria, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: