eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Redukcja emisji gazów w Polsce do 2030 r.?

Redukcja emisji gazów w Polsce do 2030 r.?

2011-02-25 10:39

Przeczytaj także: Pozyskiwanie energii a ochrona środowiska


Ograniczenie wielkości emisji w stopniu zapewniającym realizacje celów wyznaczonych przez UE może się okazać najtrudniejsze w sektorze transportu, w którym wiele rozwiązań natury technologicznej zostało już wdrożone, co oznacza konieczność zmian zachowań społecznych – takich jak na przykład przekonanie obywateli do tego, aby zechcieli się przesiąść z własnych samochodów do środków transportu publicznego lub wybrali transport niezmotorozowany–realizacja tych celów jest znacznie bardziej skomplikowana.

fot. mat. prasowe

Obecna i prognozowana struktura źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, w 2020 i 2030 roku

Obecna i prognozowana struktura źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Polsce, w 2020 i 2030 roku


Przejście do gospodarki niskoemisyjnej w Polsce w perspektywie roku 2030, chociaż nie pozbawione kosztów i trudności, wydaje się być możliwe do udźwignięcia. Jednakże pełne wykorzystanie pakietu technicznie możliwych i ekonomicznie uzasadnionych metod redukcji emisji wymaga skoordynowanych i odpowiednio wcześnie podjętych działań ze strony rządu. Przy ambitnym podejściu, Polska może się podjąć ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o około jedną trzecią do 2030 roku (w odniesieniu do roku 1990), przy nieznacznym obniżeniu poziomu dochodów i zatrudnienia.

Analogicznie, spełnienie przez Polskę unijnych celów na rok 2020 wydaje się osiągalne, generalnie rzecz biorąc, przy akceptowalnych kosztach, choć będzie prawdopodobnie trudniejsze dla sektorów mniej energochłonnych, takich jak transport, niż dla sektorów objętych unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji.

“Już teraz jesteśmy świadkami pozytywnych trendów –takich jak chociażby poprawa efektywności energetycznej – ale Polska ma przed sobą jeszcze długą drogę do osiągnięcia średnich poziomów unijnych, a długofalowe strategie redukcji emisji są w przygotowaniu. Mamy nadzieję, że nasza praca w pewnym stopniu przyczyni się do powodzenia tych wysiłków. Polska przeszła już pomyślnie przez jedną transformację gospodarczą, której efektem jest silna i elastyczna gospodarka. Ta kolejna transformacja – wejście na ścieżkę niskoemisyjnej gospodarki – będzie co prawda wymagać zmian w stylu życia i zmian priorytetów w najbliższych 20 latach, lecz może okazać się łatwiejsza” - mówi Erika Jorgensen.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: