eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sprzeniewierzenia a polskie firmy 2010

Sprzeniewierzenia a polskie firmy 2010

2011-02-17 10:12

Przeczytaj także: Sprzeniewierzenia a polskie firmy


- W przypadku popularnej metody ochrony i monitoringu przedsiębiorcy muszą sobie zdać sprawę, że jest to narzędzie niewystarczające w polityce antynadużyciowej. Praktyka pokazuję, że często mamy do czynienia ze współpracą sprawców z pracownikami ochrony - stwierdza Bartosz Pikuła z Euler Hermes.

- Najważniejsze, że przedsiębiorcy zaczęli zdawać sobie sprawę z zagrożenia jakie płynie ze strony nieuczciwych pracowników. Kolejnym krokiem jest wypracowanie skutecznych mechanizmów zapobiegania tej nieprawidłowości – dodaje Dariusz Pauch.

Badania Euler Hermes pokazały, że najczęstszym sprawcą (39 proc.) nadużyć jest pracownik działu zakupów i zaopatrzenia. Nadużycia można spotkać niewiele rzadziej w działach sprzedaży (29 proc.). Wśród innych (22 proc.), najczęściej wymienia się: produkcję (marnowanie surowców, kradzież surowców) oraz dział magazynowy.

fot. mat. prasowe

Obszary narażone na nadużycia

Obszary narażone na nadużycia


O problemie sprzeniewierzeń pracowniczych świadczą także kwoty strat, na jakie zostały narażone ankietowane przez Euler Hermes przedsiębiorstwa. Prawie 80 proc. odnotowało stratę z tytułu działalności nieuczciwych pracowników w kwocie niższej niż 50 tys. złotych. 15 proc. firm zanotowało stratę w wysokości od 50 do 100 tys. złotych.

Informacje o badaniu
Badanie Euler Hermes zostało przeprowadzone wśród 165 przedsiębiorców z wybranych miast Polski. Ankiety przeprowadzono podczas warsztatów z przedsiębiorcami w: Bydgoszczy, Sopocie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Rzeszowie, Łodzi i Warszawie. Osoby, które wzięły udział w badaniu to prezesi, członkowie zarządów i rad nadzorczych, kadra kierownicza oraz właściciele przedsiębiorstw. Największą liczbę przebadanych przedsiębiorstw pod względem liczby zatrudnionych pracowników na pełen etat, stanowiły przedsiębiorstwa średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników oraz przedsiębiorstwa duże (powyżej 250 pracowników). Przeważająca liczba przedsiębiorstw pochodziła z branż produkcyjnych i handlowych. Wśród przedsiębiorstw usługowych przeważały firmy budowlane. W badanych firmach przeważali pracownicy z wykształceniem średnim (45 proc.). Mniej liczną grupę stanowili pracownicy z wykształceniem wyższym (28 proc.) oraz zawodowym 22 proc. Najmniejszą liczbę stanowili pracownicy z wykształceniem podstawowym. Jako wykształcenie podstawowe przyjęto również wykształcenie gimnazjalne. Prawie 70 proc. firm, stanowiły spółki z o.o., co tylko potwierdza, że jest to najpopularniejsza forma prowadzenia działalności wśród średnich i dużych przedsiębiorstw w Polsce.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: