eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co czwarty polski pracownik jest nieuczciwy

Co czwarty polski pracownik jest nieuczciwy

2010-12-17 10:42

Uczciwość pracownika nie jedno ma imię. Produkty firmowe wynosimy z pracy rzadko, ale na przywłaszczanie sobie artykułów biurowych pozwalamy sobie nieco częściej. Serwis Praca.pl przeprowadził wśród użytkowników serwisu ankietę dotyczącą "podkradania" z biura - co najczęściej wynoszą z firm Polacy i na ile pracownicy są uczciwi wobec swoich firm?

Przeczytaj także: Kradzież w firmie ignorowanym problemem?

Na pytanie „Co najczęściej podkradasz z biura?” odpowiedziało w ankiecie Praca.pl 3268 respondentów. Blisko 77% ankietowanych odpowiedziało, że nie podkrada z biura nic, gdyż kraść nie wolno. Pozostała 1/4 pracowników, podkrada różne dobra – najczęściej wynosi się z biura artykuły biurowe (11,75% badanych). 5,5% ankietowanych podkrada pieniądze z firmy, 3,24% kawę, herbatę i inne „biurowe” produkty spożywcze, a dwóch pracowników na stu wynosi produkty firmowe (2,36%). Najrzadziej pracownicy kradną firmowe dokumenty (0,4%) – co, jak zauważa Aneta Szczygieł z portalu Praca.pl, jest potencjalnie najbardziej niebezpiecznym rodzajem pracowniczej kradzieży - przekazanie tajemnic firmy konkurencji może bowiem doprowadzić organizację nawet do bankructwa.

Kiedy pracownik kradnie?

Z wielu różnorodnych badań i opracowań tego tematu wysuwają się trzy najczęściej pojawiające się sytuacje, w których dochodzi do kradzieży mienia firmy ze strony pracowników:
  • kiedy pracownik ma wyjątkową okazję („okazja czyni złodzieja”),
  • kiedy czuje się niedoceniany bądź okradany przez pracodawcę („wet za wet”),
  • kiedy odchodzi z firmy („brak konsekwencji”).

Wojciech Wypler, psycholog, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi pracujący w firmie „Psychodiagnostyka w rekrutacji i selekcji” uważa, że pracodawcy mogą "wychowywać" swoich pracowników do uczciwości – informować ich wyraźnie o wysokich standardach etycznych przestrzeganych w firmie, uwrażliwiać na nieuczciwe i nieetyczne zachowania innych, dawać dobry przykład własnym zachowaniem, kontrolować i bezkompromisowo piętnować nieuczciwość oraz nagradzać rzetelność i sumienność. Niestety, wielu pracowników nie czuje się związanych z firmą, nie ma poczucia współodpowiedzialności za jej wynik finansowy i wpływu tego wyniku na ich sytuację, a bardzo wielu czuje się wprost okradanych przez własnych szefów. Aneta Szczygieł komentuje tą sytuację następująco: „brak umów o pracę czy najniższe możliwe wynagrodzenie nie budują poczucia bezpieczeństwa i zaufania, a jak wynika z wrześniowego sondażu Praca.pl, zaledwie połowa pracowników pracuje w oparciu o umowę o pracę”.

Polski pracownik to uczciwy pracownik!

Mimo wszystko z sondażu Praca.pl wynika, że nie jest z polskimi pracownikami aż tak źle. Badanie przeprowadzone przez Peninsula Ireland pokazuje np., że aż 70% Irlandczyków kradnie. Większość nie odczuwa z tego tytułu żadnych wyrzutów sumienia. Wyniki ankiety serwisu Praca.pl wykazują, że na tym tle wypadamy niezwykle uczciwie. Jednak z drugiej strony badania Euler Hermes, przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku uświadamiają, że 90% firm w Polsce doświadczyło nadużyć ze strony pracowników, z czego prawie połowa to właśnie kradzieże (inne formy nadużyć, to np. łapówki czy przekazanie informacji o firmie konkurencji).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: