eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport XII 2010

Przetargi - raport XII 2010

2011-01-25 13:44

Przeczytaj także: Przetargi - raport XI 2010


W całym roku 2010 ogłoszono ponad 179 tysięcy 650 postępowań o udzielenie ZP, czyli o ponad 23,9 procent więcej niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w BZP w poszczególnych kategoriach w 2009 i 2010

Liczba ogłoszeń w BZP w poszczególnych kategoriach w 2009 i 2010


Wzrosty wystąpiły we wszystkich notowanych kategoriach – najbardziej znaczący w zamówieniach na dostawy usług (o prawie 40,8 procent).

Roczne przyrosty w pozostałych kategoriach (dostawach towarów oraz pracach budowlanych) oscylowały na poziomie nieco powyżej 17 procent (ogłoszenia na prace budowlane – wzrost o 17,14 procent, dostawy towarów – przyrost o 17,51 procent).

Wprawdzie realny deficyt w roku 2010 okazuje się mniejszy niż przyjęty w budżecie, jednak wielu ekonomistów twierdzi, iż jest to skutek jedynie maskowania rzeczywistej skali zadłużenia, polegającej między innymi na innym księgowaniu wydatków. Perspektywy finansów publicznych zaś nie są najlepsze – rosną obciążenia fiskalne, nie ma szans na poważne i systemowe reformy wydatków. Ponieważ rok 2011 jest rokiem wyborczym, więc – dla zachowania przychylności wyborców – ugrupowania rządzące prawie na pewno nie zdecydują się na jakikolwiek poważniejsze zmiany.

Reform jednak nie można odwlekać w nieskończoność i władze mogą już niebawem zostać zmuszone do wprowadzenia – wzorem niektórych europejskich sąsiadów – systemowych zmian, pozwalających na trwałe zmniejszenie nierównowagi finansów publicznych. Polskie finanse publiczne z pewnością staną w obliczu mocnego zaciskania pasa, możliwe są dalsze podwyżki obowiązkowych danin, przy – zapewne dość znacznej – redukcji wydatków. Niestety oszczędności bardzo szybko przełożą się na skalę zamówień publicznych, a więc i kondycję przedsiębiorstw współpracujących z sektorem publicznym.

– Struktura polskich wydatków publicznych nadal nie jest prorozwojowa, spora część budżetu służy do realizacji różnego typu transferów socjalnych, a nie inwestycji. W miarę podnoszenia się z kryzysu innych europejskich gospodarek, soczysta dotychczas zieleń naszej „zielonej wyspy” blaknie coraz bardziej. Niestety zaniechanie reform może w bardzo krótkim czasie odmienić symboliczną kolorystykę naszego kraju, z zieleni w alarmującą czerwień – komentuje Beata Szkodzin, wydawca serwisu www.eGospodarka.pl. – Napięty budżet państwa na rok 2011 stawia zaś pod znakiem zapytania poważniejsze inwestycje infrastrukturalne, choćby w obiecane od wielu lat autostrady. O ile nie dojdzie do gwałtownego załamania naszych finansów publicznych, to nie należy moim zdaniem oczekiwać poważnego osłabienia skali zamówień publicznych. Jeśli nie dojdzie do reform, będziemy raczej mieli do czynienia z wieloletnim zastojem. Tymczasem odważniejsza część Europy, która zdecyduje się na bolesne zmiany, ruszy gwałtownie do przodu, obawiam się że niestety ustawiając nas już na trwałe w drugiej lidze europejskich gospodarek – dodaje Beata Szkodzin.

Grudzień: ostra zima atakuje „budowlankę”

W grudniu 2010 roku nieznacznie wzrosła względem poprzedniego miesiąca jedynie liczba ogłoszeń przetargowych dotyczących dostaw usług. W pozostałych kategoriach – to znaczy pracach budowlanych i dostawach towarów – wystąpił dość znaczny miesięczny spadek. Taka tendencja nie powinna dziwić – grudzień to zimowy miesiąc, więc i spadek zapotrzebowania na prace budowlane (charakteryzujące się znaczną sezonowością) jest znacznie mniejszy. Grudzień jest również miesiącem obfitującym w dni wolne, praktycznie krótszym o jedną trzecią od innych miesięcy (okres świąteczno-noworoczny nie sprzyja raczej pełnej i wydajnej pracy), co przekłada się na ogólną liczbę ogłaszanych postępowań przetargowych.

Względnie wczesny atak zimy (duże opady śniegu i znaczne mrozy) przełożył się jednak na sektor budowlany dużo mocniej niż w grudniu roku 2009. W grudniu 2010 zanotowano spadek liczby ogłoszeń przetargowych z sektora budowlanego aż o 27,3 procent względem analogicznego miesiąca roku 2009. W perspektywie grudzień 2009 – grudzień 2010 tylko branża budowlana została dotknięta tak głębokim spadkiem. W pozostałych kategoriach przyrosty były dość znaczne: w dostawach towarów o 19,8 procent, w dostawach usług zaś o 39,5 procent!
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: