eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Portale społecznościowe - zagrożenia

Portale społecznościowe - zagrożenia

2011-01-18 12:30

Portale społecznościowe - zagrożenia

Portale społecznościowe a bezpieczeństwo w sieci © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Zarówno dla dzieci jak i młodzieży korzystanie z portali społecznościowych stanowi stały element codzienności. Rodzice, których niepokoi ten fakt, z pewnością nie powinni chwytać się takich drastycznych rozwiązań, jak zakazanie dzieciom używania Internetu, przeprowadzenie się w Góry Kaukaskie czy odłączenie telefonu. Zamiast tego dzieci i rodzice powinni zorientować się, co znajduje się na takich portalach jak Facebook. Poradnik bezpieczeństwa ekspertów firmy Kaspersky, przedstawia zagrożenia związane z portalami społecznościowymi i radzi, jak bezpiecznie z nich korzystać.

Przeczytaj także: Dzieci w Internecie: bezpieczne surfowanie

fot. mat. prasowe

Portale społecznościowe a bezpieczeństwo w sieci

Portale społecznościowe a bezpieczeństwo w sieci


Dawniej rodzice, którzy chcieli zrozumieć, co dzieje się w głowie ich dziecka, zerkali ukradkiem do jego pamiętnika. Dzisiaj mogą przejrzeć jego profile na Facebooku lub forach internetowych. Portale społecznościowe wpisały się w styl życia dzieci i młodzieży w takim samym stopniu jak plotkowanie na boisku szkolnym. Według niemieckich i amerykańskich statystyk, użytkownicy komputerów z grupy wiekowej 12-19 lat intensywnie korzystają z Internetu, głównie w celach komunikacyjnych. Grupa ta poświęca około 50% czasu spędzanego online na korzystanie z portali społecznościowych, komunikatorów internetowych i programów pocztowych.

Istnieje wiele terminów na określenie obecnego boomu internetowego: „media społeczne”, „portale społecznościowe”, „Web 2.0" czy „sieć interaktywna”. Bez wątpienia boom jest tu właściwym słowem – w końcu nigdzie indziej w Internecie biznes nie kwitnie tak jak na Facebooku czy podobnych serwisach. W połowie 2010 roku Facebook jako jedyny portal społecznościowy przekroczył magiczny próg 500 milionów użytkowników. Osoby korzystające z tego portalu są niezwykle aktywne, ponad 50% z nich loguje się codziennie, aby utrzymywać stały kontakt ze swoimi przyjaciółmi. Jeżeli mowa o przyjaciołach, warto wiedzieć, że przeciętny użytkownik Facebooka posiada ich około 130 i spędza na tym portalu 700 miliardów minut miesięcznie. Jeżeli każda osoba publikuje średnio 90 nowych postów, w skali miesiąca na portalu pojawia się łącznie 45 miliardów nowych wpisów.

Co właściwie robią te osoby, oprócz aktualizowania swojego statusu, rozmawiania i wysyłania odsyłaczy, zdjęć lub filmików? Odpowiedź brzmi: mnóstwo różnych rzeczy. Facebook oferuje swoim użytkownikom około 900 milionów stron, grup, wydarzeń, gier i społeczności. A wszystko to bezpłatnie.

Ciemna strona Facebooka i innych portali społecznościowych

Wprawdzie to darmowe źródło rozrywki kryje w sobie wiele zagrożeń, jednak nie ma powodu do obaw. Świadomość ryzyka pozwala łatwo zabezpieczyć się przed nim i korzystać z portali społecznościowych bez strachu czy poczucia zagrożenia.

Uważaj na kradzież tożsamości

Jednym z głównych zagrożeń czyhających na użytkowników portali społecznościowych jest kradzież tożsamości. Jeżeli skrzywiłeś się na liczbę 130 przyjaciół na jednego użytkownika, zaznaczamy, że istnieje różnica między przyjaciółmi na Facebooku a przyjaciółmi w realnym świecie. Nie zawsze mieliśmy okazję spotkać naszych internetowych przyjaciół w realnym życiu, a portale społecznościowe nie weryfikują obligatoryjnie tożsamości osób tworzących konta. Istnieje na przykład duże prawdopodobieństwo, że zostałeś dodany jako znajomy z Facebooka przez Lady Gagę czy George’a Clooney’a. Czy prawdziwa Lady Gaga lub prawdziwy George Clooney rzeczywiście spędzają cały ten czas przed komputerem? O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że są to fikcyjne profile. Fałszywe nazwisko może posłużyć do ochrony własnej tożsamości, jednak profile zakładane pod pseudonimem często są wykorzystywane po to, aby pod przykrywką fałszywej tożsamości dokonywać szkód.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: