eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Portale społecznościowe - zagrożenia

Portale społecznościowe - zagrożenia

2011-01-18 12:30

Przeczytaj także: Dzieci w Internecie: bezpieczne surfowanie


fot. mat. prasowe

Portale społecznościowe a bezpieczeństwo w sieci

Portale społecznościowe a bezpieczeństwo w sieci


Eksperci ds. bezpieczeństwa mówią w takich przypadkach o „kradzieży tożsamości” i wymieniają je jako jedno z zagrożeń. Złodzieje tożsamości zwykle tworzoną profil przy użyciu prawdziwego nazwiska ofiary, a następnie infiltrują ich prawdziwych przyjaciół. Utrzymują z nimi kontakty, a następnie grożą opublikowaniem żenujących zdjęć lub kompromitujących komentarzy. W zamian za oszczędzenie wirtualnej reputacji swoich ofiar szantażyści żądają okupu.

Uważaj na niedoskonałości ochrony danych

Z problemem ochrony danych na portalach społecznościowych borykamy się od wielu lat. Wynika to z faktu, że standardowe ustawienia ochrony danych użytkownika zazwyczaj są mało rygorystyczne, a użytkownicy, którzy nie dostosowują ustawień do własnych potrzeb, pozwalają, aby ich informacje osobiste przesypywały się przez Sieć jak piasek przez palce. Pamiętaj, że zbyt śmiałe zdjęcia mogą być źródłem problemów na przykład podczas rozmowy o pracę. W przeprowadzonym niedawno eksperymencie ekspert ds. bezpieczeństwa zebrał publicznie dostępne informacje o użytkownikach Facebooka. Przy użyciu stworzonego przez siebie programu przeskanował 500 milionów profili Facebooka i zapisał zawarte w tych profilach publicznie dostępne dane użytkowników. Następnie udostępnił do pobrania kolekcję danych wielkości około 2,8 GB. Co w tym wszystkim jest najbardziej niezwykle? To, że zostały zebrane tylko dane dostępne publicznie.

Uważaj na phishing

Phishing idzie o krok dalej. Według definicji, jest to ukierunkowana kradzież danych (loginów, haseł itp.) dotyczących głównie bankowości online, jednak od pewnego czasu tego rodzaju ataki stały się również częścią portali społecznościowych. Hakerzy tworzą kopie stron internetowych, takich jak Facebook, w celu uzyskania dostępu do danych logowania użytkowników. Następnie próbują zwabić na nie użytkowników przy użyciu wiadomości e-mail lub innych mechanizmów. Takie wiadomości są wysyłane do wielu osób i zawierają odsyłacze do fałszywych stron internetowych. Dane uzyskane przy użyciu tych metod są następnie sprzedawane na czarnym rynku.

Uważaj na szkodliwe oprogramowanie

Portale społecznościowe stają się kluczowym czynnikiem w dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Według Kaspersky Lab, obecnie istnieją rodziny szkodliwego oprogramowania tworzone specjalnie dla portali społecznościowych, na przykład Koobface. Robak ten rozesłał użytkownikom Facebooka kilka serii prywatnych wiadomości, w których zostali poinformowani o nowym zdjęciu opublikowanym w Internecie - przedstawiającym ich samych. Gdy użytkownicy kliknęli zawarty w wiadomości odsyłacz, ich komputery zostały zainfekowane i mogły być zdalnie kontrolowane przez hakerów.

Następnie stawały się częścią tak zwanego botnetu, czyli sieci komputerów wykorzystywanych do atakowania serwerów lub wysyłania spamu. Koobface rozprzestrzenia się (między innymi) za pośrednictwem istniejących kont użytkowników oraz list znajomych na portalach społecznościowych. W tym celu wysyła komentarze oraz wiadomości, które zawierają na przykład odsyłacze do fałszywych stron na portalu YouTube i zachęcają użytkowników do pobrania aktualnej wersji aplikacji Flash Player. Jednak zamiast pobierać do systemów użytkowników filmy, robak infekuje je.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: