eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek mieszkaniowy 2010

Rynek mieszkaniowy 2010

2011-01-09 00:12

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości mieszkaniowych III kw. 2010


O 61% więcej transakcji

fot. mat. prasowe

Szacunkowa liczba zawieranych transakcji na rynku mieszkaniowym w Polsce

Szacunkowa liczba zawieranych transakcji na rynku mieszkaniowym w Polsce

Jak podają autorzy raportu, Stabilizacja cen pozytywnie wpłynęła na liczbę zawieranych na rynku transakcji. Chociaż dokładne dane na ten temat nie są jeszcze znane, można je oszacować na podstawie liczby nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych. Z informacji tych wynika, że w trzecim kwartale podpisano o 16% więcej aktów notarialnych niż w analogicznym okresie 2009 roku i aż o 61% więcej niż w pierwszym kwartale 2009. Ponadto w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku zawarto o 27% transakcji więcej niż w analogicznym okresie roku 2009. Liczby te świadczą o rosnącej sile polskiego rynku.

fot. mat. prasowe

Liczba sprzedanych mieszkań wybranych firm deweloperskich w kolejnych kwartałach

Liczba sprzedanych mieszkań wybranych firm deweloperskich w kolejnych kwartałach

Wśród największych firm deweloperskich notowanych na warszawskiej giełdzie wyniki sprzedaży są jeszcze bardziej obiecujące. W trzecim kwartale sprzedali oni bowiem o 47% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie 2009 roku i aż o 178% więcej niż w pierwszym kwartale 2009. Ponadto w pierwszych trzech kwartałach zeszłego roku zawarto o 65% transakcji więcej niż w analogicznym okresie roku 2009. Dane sprzedażowe za czwarty kwartał nie zostały jeszcze opublikowane przez wszystkie spółki. Wiadomo już jednak, że zarówno J.W. Construction jak i Gant w ostatnim kwartale zeszłego roku podpisały o około 5% więcej umów z nabywcami niż w trzecim kwartale.

Coraz trudniej negocjować ceny

fot. mat. prasowe

Średnia różnica między ceną ofertową i transakcyjną

Średnia różnica między ceną ofertową i transakcyjną

Wzmożony ruch na rynku nieruchomości skutkuje coraz mniejszym zakresem negocjacji ceny sprzedaży lokalu na rynku wtórnym. Średnio w 2009 roku cena transakcyjna mieszkań różniła się od ofertowej o 3,8%. W zeszłym roku wynik ten obniżył się o 0,3 pp. i wyniósł niecałe 3,5%. Warto ponadto zauważyć, że w ostatnich trzech miesiącach wyniki negocjacji były coraz mniej korzystne dla kupujących. W grudniu przeciętnie wynegocjowali oni 2,9% ceny wyjściowej, podczas gdy we wrześniu blisko 4%. Ponadto dwuletnie minimum, które przypadło na lipiec zeszłego roku, jedynie kosmetycznie różniło się od wyniku poprzedniego miesiąca.

Pieniądz rządzi na rynku

fot. mat. prasowe

Zgłaszany popyt i zrealizowane na rynku wtórnym transakcje w 2010 r.

Zgłaszany popyt i zrealizowane na rynku wtórnym transakcje w 2010 r.

Nie należy jednak pochopnie sądzić, że rosnąca liczba zawieranych transakcji i malejąca skala negocjacji cen może świadczyć o detronizacji kupujących na rynku mieszkaniowym. O ich sile świadczyć może fakt, że zgłaszany przez nich popyt najczęściej jest realizowany w postaci zakupu mieszkania o wymarzonej wielkości. Dla przykładu niecałe 5% nabywców chciałoby kupić lokal czteropokojowy, co udaje się 4% nabywców na rynku wtórnym. W przypadku M3 różnica jest większa. Ponad 25% osób chciałoby kupić takie mieszkanie, a odpowiadają one za 23% ogólnej liczby transakcji. Najbardziej pożądane są lokale dwupokojowe. Chce je kupić 54% nabywców – rzeczywiście kupuje niecała połowa. Jedynym segmentem gdzie zrealizowany popyt jest większy niż zgłaszany są kawalerki, co należy wiązać z ich najprzystępniejszą ceną. Taki lokal chce kupić 16% nabywców, a rzeczywiście kupuje prawie co czwarty z nich.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: