eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek pracy specjalistów 2010

Rynek pracy specjalistów 2010

2011-01-08 00:14

Rynek pracy specjalistów 2010

Liczba ofert pracy w 2010 w serwisie Pracuj.pl, w miesiącach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rok 2010 przyniósł poprawę na rynku pracy. Jak wynika z raportu serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl - "Rynek Pracy Specjalistów w 2010 roku" - w zeszłym roku pracodawcy opublikowali w tym portalu o blisko 50% ofert więcej niż w kryzysowym 2009 roku. W czołówce najbardziej poszukiwanych pracowników znaleźli się specjaliści IT, co może oznaczać, że firmy znów inwestują w rozwój, nie obawiając się pogorszenia sytuacji makroekonomicznej.

Przeczytaj także: Rynek pracy specjalistów III kw. 2010

Kto, kogo i gdzie szukał

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy w 2010 w serwisie Pracuj.pl, w miesiącach

Liczba ofert pracy w 2010 w serwisie Pracuj.pl, w miesiącach

Od początku roku pracodawcy umieścili w portalu Pracuj.pl ponad 240 tys. ofert pracy. Sytuacja na dobre ustabilizowała się w lipcu, a najlepsze na poszukiwanie pracy były wrzesień i październik, kiedy opublikowano po ponad 23 tys. propozycji.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy w 2010 roku, wg specjalizacji

Liczba ofert pracy w 2010 roku, wg specjalizacji

Jak czytamy w raporcie, najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż (ponad 71 tys. ofert), bankowość, finanse i ubezpieczenia (39,5 tys. propozycji) oraz budownictwo i nieruchomości (prawie 29 tys. ofert). Propozycje z tych sektorów stanowiły prawie 50% wszystkich ofert umieszczonych w serwisie Pracuj.pl w 2010 roku. Największy przyrost procentowy, względem poprzedniego roku, odnotowano jednak w przypadku sektora turystycznego (71%), branży finansowej (71%), a także transportowej 69%) i chemicznej (65%).

W 2010 roku najłatwiej było znaleźć pracę w działach handlowych, działach obsługi klienta i call center. Zdecydowanie więcej niż dotychczas szukano specjalistów IT, którzy awansowali do czołówki najbardziej poszukiwanych pracowników. W przypadku działów IT odnotowano też jeden z największych wzrostów (o 82%), w porównaniu do 2009 roku ubiegłego. Dużo propozycji skierowanych było również do finansistów oraz inżynierów.

fot. mat. prasowe

Liczba ofert pracy w 2010 roku, wg regionów

Liczba ofert pracy w 2010 roku, wg regionów

Mimo, że młodym ludziom dużo trudniej teraz znaleźć pracę niż jeszcze w 2008 roku, to warto podkreślić, że w 2010 roku pracodawcy mieli dla nich prawie dwa razy więcej ofert staży i praktyk niż rok wcześniej. O 70% natomiast wzrosło zapotrzebowanie na osoby na stanowiska kierownicze.

Według raportu, pracę nadal najłatwiej można było znaleźć w woj. mazowieckim, skąd w 2010 roku pochodziła co 5. oferta pracy, oraz w województwach: dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim. Najtrudniej było o pracę w regionie podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Największy przyrost ofert pracy odnotowano w przypadku woj. lubelskiego (o 84%), najmniej ogłoszeń przybyło w woj. łódzkim (wzrost o 29%). Warto zauważyć, że naszymi pracownikami znów zaczęli interesować zagraniczni się pracodawcy – liczba tych ofert wzrosła o ponad połowę. W analizowanym okresie najwięcej propozycji, w serwisie Pracuj.pl, zamieściły firmy z Niemiec (ponad 400), Francji oraz Holandii (po blisko 250). Duże zapotrzebowanie na naszych pracowników było również za naszą południową granicą – Czesi częściej szukali u nas specjalistów niż pracodawcy z Wielkiej Brytanii czy Finlandii. W związku z trudną sytuacją gospodarczą, mniej propozycji niż dotychczas opublikowały firmy z Irlandii.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Rynek mieszkaniowy 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: