eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 51/2010

Świat: wydarzenia tygodnia 51/2010

2010-12-18 18:17

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 50/2010

  • LOGIC Advisers spodziewa się wzrostu ceny złota do 1600 dolarów za uncję w przyszłym roku i zaleca dywersyfikacje portfeli z uwzględnieniem udziału tego kruszcu. Jeszcze wyżej widzi ceny złota Goldman Sachs - jest to poziom 1690 dolarów za 12 miesięcy. Od początku roku cena złota wzrosła odpowiednio o 2 proc. oraz 26 proc.
  • FED nie zmienił stóp procentowych. W dalszym ciągu główna stopa procentowa jest na poziomie 0-0,25 proc. Dodatkowo nadal podtrzymuje się decyzję o skupie obligacji w wartości 600 mld USD.
  • Departament Pracy USA podał informacje o liczbie osób starających się pierwszy raz o zasiłek dla bezrobotnych - ich liczba spadła o 3 tys. do 420 tys. Natomiast otrzymywanie zasiłku kontynuuje o 22 tys. więcej osób - 4,135 mln.
  • W gospodarce USA w listopadzie wzrosła produkcja przemysłowa o 0,4 proc. m/m - prognoza przewidywała wzrost o 0,1 pkt proc. mniejszy. Natomiast moce produkcyjne były wykorzystane w 75,2 proc.
  • Zgodnie z danymi Departamentu Pracy ceny konsumpcyjne CPI urosły w listopadzie o 0,1 proc. m/m. Bez cen: paliw i żywności inflacja urosła o 0,1 proc.
  • Departament Handlu ogłosił, że w miesiącu listopad zanotowano wzrost sprzedaży detalicznej w USA o 0,8 proc. m/m - bez brania pod uwagę sprzedaży samochodów sprzedaż urosła o 1,2 proc.
  • Według Departamentu Pracy USA ceny produkcji sprzedanej PPI dla sektora przemysłu wzrosły w listopadzie o 0,8 proc. w ujęciu miesięcznym (prognoza +0,6 proc.), bez cen artykułów żywnościowych i energii o 0,3 proc. (prognoza +0,2 proc.).
  • Indeks określający aktywność wytwórczą dla stanu Nowy Rok podniósł się w grudniu z -11,14 pkt do 10,57 pkt.
  • Według Departamentu Handlu USA w miesiącu listopad wzrosła o 21 tys. do 555 tys. liczba rozpoczętych inwestycji w obszarze domów mieszkalnych.
  • W Chinach w listopadzie zanotowano wzrost inflacji o 0,7 pkt proc. do 5,1 proc. r/r w porównaniu do miesiąca poprzedniego.
  • W Japonii zanotowano spadek produkcji przemysłowej dla miesiąca październik o 2 proc. m/m, natomiast rok do roku wyliczono wzrost produkcji rzędu 4,3 proc.
  • Bank Indii zmienił stopy procentowe podnosząc je o 0,5 pkt proc. do poziomu 9 proc.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

DEKADA ZŁOTA I SREBRA

Kończy się pierwsza dekada XXI wieku. Był to nie tylko burzliwy okres w polityce i gospodarce lecz również świetlany okres dla złota i srebra, które podrożały blisko sześć razy. Wielu specjalistów z instytucji finansowych przewiduje dalsze wzrosty cen złota i srebra, które zyskują dzięki takim czynnikom, jak powiększające się deficyty budżetowe oraz zadłużenie krajów – mówi Jeff Clark, starszy analityk metali szlachetnych w firmie Casey Research. Złoto jest wyceniane w dolarze amerykańskim, stąd jeżeli traci on na wartości, to rosną nominalnie ceny złota.

Złoto jest postrzegane, jako alternatywna waluta. Dziś nie ma dużego zainteresowania ze strony dużych inwestorów do posiadania walut w portfelu. Wiele banków centralnych dodaje złoto do swoich rezerw – mówi Bill O’Neill z LOGIC Advisers, który spodziewa się wzrostu ceny złota do 1600 dolarów za uncję w przyszłym roku i zaleca dywersyfikacje portfeli z uwzględnieniem udziału tego kruszcu. Jeszcze wyżej widzi ceny złota Goldman Sachs – jest to poziom 1690 dolarów za 12 miesięcy.

Inwestować można w złoto w postaci fizycznej (bulion), jak również w instrumenty finansowe, z nim powiązane. Inwestycja w sztabki czy monety jest w zasadzie wolna od ryzyka, z wyjątkiem konieczności zabezpieczenia przed kradzieżą. Tej wady są pozbawione inwestycje w instrumenty finansowe, np. fundusze. Należy jednak zachować ostrożność i dokładnie zbadać komu powierzamy pieniądze. Sprawdzenie dotychczasowych wyników zarządzania oraz reputacji zarządzających jest więc prawą priorytetową.

Na polskim rynku funkcjonuje już kilka funduszy operujących na rynku złota. Największy z nich, Investor Gold FIZ zarobił w listopadzie 9,7 proc. oraz o 57 proc. od początku bieżącego roku. W tych okresach cena złota wzrosła odpowiednio o 2 proc. oraz 26 proc. Jak widać, stopy zwrotu Investor Gold FIZ znacząco przebiły wzrosty cen złota. Od chwili uruchomienia, w ciągu 62 miesięcy, wycena certyfikatów tego Funduszu wzrosła o 163 proc., co daje średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 26 proc. Obecnie jest prowadzona kolejna publiczna emisja funduszu a jej zakończenie przewidziano na 21 grudnia 2010 r.


Jan Mazurek
Główny Analityk
TFI Investors

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: