eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Inwestycje w nieruchomości komercyjne a podatki

Inwestycje w nieruchomości komercyjne a podatki

2010-12-09 00:13

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2010


„Wzrost stawki VAT będzie zauważalnie wpływał na ceny dużych mieszkań i domów (odpowiednio ponad 150 m.kw. i ponad 300 m.kw.) gdyż nadwyżka ponad wskazane limity opodatkowana będzie już 23% (a nie 8%). Natomiast dla przeważającej większości mieszkań wzrost stawki spowoduje podwyższenie ceny o maksymalnie kilka tysięcy złotych”, wyjaśnia Paweł Toński.

Ponadto, zakup nieruchomości na wynajem w Polsce można uznać za opłacalny z uwagi na fakt, że zaledwie 25% całkowitego dochodu z wynajmu jest ściąganych w formie podatków. Dla porównania: najwyższy poziom opodatkowania jest w Chinach i wynosi 50%.

Niemniej wyniki badania Taxand wskazują jednocześnie, że zarówno w Polsce, jak i na świecie, udział podatków w cenie wynajmu jest efektywnie znacznie większy niż w przypadku sprzedaży mieszkań.

fot. mat. prasowe

Udział nieodliczalnych podatków w cenie wynajmu domu

Udział nieodliczalnych podatków w cenie wynajmu domu



„Analiza Taxand wskazuje również, iż podatki w Polsce stanowią względnie niewielką część ostatecznej ceny na rynku mieszkań, i to zarówno dla mieszkań z tzw. średniej półki, jak i droższych domów. Niewątpliwie zatem przynajmniej w tym zakresie można twierdzić, iż polski system podatkowy wspiera budownictwo mieszkaniowe – stosowana jest obniżona stawka VAT, o którą konsekwentnie Polska walczyła w ramach Unii oraz preferencyjne stawki podatku od nieruchomości”, zauważa Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Accreo Taxand w Polsce.

Informacje o badaniu
Model bada udział podatków nie podlegających odliczeniu ponoszonych przez deweloperów w ostatecznej cenie sprzedaży. Analiza uwzględnia podatek VAT (lub jego lokalny odpowiednik), podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatki od nieruchomości. Podatki od nieruchomości uwzględniały zazwyczaj określone założenia lub modyfikacje charakterystyczne dla danego kraju z uwagi na fakt, że często różnią się one między sobą w zależności od miasta lub lokalizacji. Podatki te zostały przeanalizowane przez zespół koordynujący Taxand w celu zapewnienia ich porównywalności. W analizie pominięto opłaty administracyjne, opłaty notarialne oraz opłaty sądowe, gdyż mają one stosunkowo niewielki wpływ na całkowite wpływy podatkowe. W celu zapewnienia porównywalności wyników przyjęto jednolite założenia dla wszystkich krajów, takie jak: wielkość budynku, koszty inwestycji oraz całkowite finansowanie przez emisję nieoprocentowanych akcji zwykłych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: