eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2013

Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2013

2013-09-30 09:49

Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2013

Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2013 © archipoch - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z opublikowanego 25 września 2013 r. najnowszego badania międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że wyraźnie rośnie aktywność na europejskim rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne, o czym świadczą kolejne oznaki ożywienia widoczne nawet w krajach dotkniętych kryzysem.

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Europie II kw. 2013

Do ponownego wzrostu obrotów na rynku nieruchomości przyczynia się zmiana nastrojów wśród konsumentów i firm oraz na rynkach finansowych. Ceny w najlepszych lokalizacjach zaczynają się zmieniać, a stopy kapitalizacji na głównych rynkach zmniejszyły się w ciągu minionego lata. Umacnia to pozytywne nastroje na rynku oraz zachęca nowych nabywców i sprzedających do większej aktywności.

Główne rynki nadal cieszą się dużym zainteresowaniem, ale ograniczona podaż najlepszych aktywów zmusza inwestorów do rozpatrywania alternatywnych strategii inwestycyjnych. Niektórzy stawiają na dywersyfikację w celu zwiększenia zysków z portfeli nieruchomości, natomiast inni są gotowi podjąć ryzyko w poszukiwaniu wyższych przychodów. Jednak wielu inwestorów wybiera nowe rynki za cel inwestycyjny, o czym świadczy wyraźny wzrost popularności lokalizacji spoza grona najważniejszych rynków nieruchomości w Europie.

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 r. łączny wolumen obrotów na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych zmniejszył się w drugim kwartale o 1,7%, ale w Europie Południowej wzrósł o 94%, a w krajach Beneluksu o 61%. Jednak w poprzednim kwartale najwięcej środków zainwestowano w Europie Środkowej, która odnotowała najszybszy wzrost wartości transakcji inwestycyjnych w pierwszej połowie bieżącego roku.

Jan Willem Bastijn, dyrektor działu rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „Jesteśmy świadkami odbicia na rynku inwestycji w nieruchomości, a inwestorzy na nowo odkrywają rynki, które przez pewien czas omijali. Przewidujemy ponadto wzrost popytu i aktywności w 2014 r. wynikający z poprawy nastrojów w większości krajów, coraz łatwiejszego dostępu do finansowania dłużnego i kapitałowego oraz akceptacji przez kupujących większego ryzyka”.

fot. archipoch - Fotolia.com

Rynek nieruchomości w Europie III kw. 2013

Z badania międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield wynika, że wyraźnie rośnie aktywność na europejskim rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne, o czym świadczą kolejne oznaki ożywienia widoczne nawet w krajach dotkniętych kryzysem.


Trendy na rynku nieruchomości kształtują się podobnie do zmian na innych rynkach inwestycyjnych. David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „Stabilizacja lub obniżenie się wskaźników ryzyka makroekonomicznego sprawiły, że inwestorzy zaczęli poszerzać horyzonty zainteresowań w Europie, aczkolwiek nadal postępują ostrożnie”.

Różnica oprocentowania 10-letnich obligacji pomiędzy głównymi a drugorzędnymi rynkami wyraźnie się zmniejszyła w minionym roku zarówno wskutek wzrostu rentowności obligacji na głównych rynkach, jak i względnego spadku oprocentowania obligacji w pozostałych krajach.

W krajach GIIPS (Grecja, Irlandia, Włochy, Portugalia i Hiszpania) premia za ryzyko zmniejszyła się o ponad połowę do poniżej 400 punktów bazowych, czyli najniższego poziomu od trzech lat.

fot. mat. prasowe

Wzrost obrotów na rynku nieruchomości wg regionów

W porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 r. łączny wolumen obrotów na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych zmniejszył się w drugim kwartale o 1,7%, ale w Europie Południowej wzrósł o 94%, a w krajach Beneluksu o 61%.


David Hutchings powiedział: „Niektóre zmiany premii za ryzyko są uzasadnione, ponieważ lepiej odzwierciedlają ryzyko makroekonomiczne. Dawniej średnia premia uwzględniała nazbyt tolerancyjne podejście do ryzyka. Warto zaznaczyć, że obecnie sytuacja na rynku nieruchomości wyraźnie się poprawiła w porównaniu z poprzednimi latami. Inwestorzy generalnie interesują się dużymi miastami i atrakcyjnymi nieruchomościami, przy czym miasta z pierwszej ligi takie jak Mediolan i Madryt wygrywają z mniejszymi - nawet na głównych rynkach inwestycyjnych”.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: