eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia I kw. 2011

Perspektywy zatrudnienia I kw. 2011

2010-12-07 12:35

Perspektywy zatrudnienia I kw. 2011

Prognoza zatrudnienia netto - Polska © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z opublikowanego 7 grudnia 2010 r. raportu Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia, polscy pracodawcy deklarują lekki spadek intencji zatrudniania nowych pracowników w I kwartale 2011 r. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski osiąga +5% i na tle umiarkowanie optymistycznych w tym kwartale prognoz w krajach europejskich jest to dobry wynik.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

fot. mat. prasowe

Prognoza zatrudnienia netto - Polska

Prognoza zatrudnienia netto - Polska

W ujęciu kwartalnym odnotowujemy umiarkowany spadek prognozy o sześć punktów procentowych, natomiast w ujęciu rocznym nastąpił wzrost o jeden punkt procentowy. Wśród 750 przebadanych pracodawców 17% deklaruje zwiększenie całkowitego zatrudnienia w najbliższym kwartale, 12% planuje redukcję liczby etatów, a 68% nie planuje żadnych zmian personalnych.

„Wyniki Barometru Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2011 r. wskazują na niewielkie pogorszenie koniunktury na polskim rynku pracy w pierwszych trzech miesiącach 2011 r. Są jednak powody do optymizmu, głównie jeśli porównamy aktualne wyniki z prognozami sprzed kilku kwartałów,” uważa Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska. „Pracodawcy z sektora Produkcja przemysłowa przewidują tworzenie nowych etatów w I kwartale 2011 r., a plany firm z tego sektora są dużo bardziej optymistyczne niż w 2009 r. i na początku 2010 r. Dla sektora Transport/ Logistyka nie odnotowaliśmy tak wysokich prognoz od III kwartału 2008 r. Nadal największe intencje do tworzenia nowych etatów obserwujemy wśród pracodawców z sektora Instytucje sektora publicznego.”

Badanie Manpower wskazuje, że pracodawcy w sześciu z dziesięciu badanych sektorów planują zwiększać zatrudnienie w I kwartale 2011 r. Instytucje sektora publicznego to sektor, w którym przewidywany jest największy przyrost miejsc pracy, prognoza netto zatrudnienia wynosi +20%. Optymistyczne plany zatrudnienia ustalono na podstawie deklaracji pracodawców z sektora Transport/ Logistyka, gdzie prognoza netto zatrudnienia wynosi +16%. W sektorach Produkcja przemysłowa i Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi większość pracodawców ma plany tworzenia niż redukcji nowych etatów, prognoza netto zatrudnienia dla tych sektorów wynosi odpowiednio +13% i +12%. Tymczasem dla sektora Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo prognoza netto zatrudnienia jest ujemna i bardzo niska, osiąga -10%.

W porównaniu z IV kwartałem 2010 r. pracodawcy są mniej optymistyczni, niższą prognozę odnotowano w ośmiu z dziesięciu sektorach. Największy spadek optymizmu pracodawców, o 15 punktów procentowych, ustalono dla sektora Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo, a także dla sektora Kopalnie/ Przemysł wydobywczy, o 12 punktów procentowych. Znaczny spadek prognozy odnotowano również dla sektorów Budownictwo i Instytucje sektora publicznego, odpowiednio o 11 i 10 punktów procentowych. Poprawa prognozy o siedem punktów procentowych nastąpiła dla sektora Transport / Logistyka, a o trzy punkty procentowe dla sektora Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi.

fot. mat. prasowe

Prognoza zatrudnienia netto wg sektorów

Prognoza zatrudnienia netto wg sektorów


W porównaniu z I kwartałem 2010 r. pracodawcy w pięciu sektorach wykazują większy optymizm. Największy wzrost, o 18 punktów procentowych, odnotowano dla sektora Produkcja przemysłowa, o dziewięć punktów procentowych wzrosła prognoza dla sektora Instytucje sektora publicznego. Spadek intencji pracodawców do zatrudniania nowych pracowników odnotowano w pięciu sektorach, w tym w sektorze Restauracje/ Hotele, w którym prognoza spadła najbardziej, o siedem punktów procentowych. W sektorze Kopalnie/ Przemysł wydobywczy prognoza spadła o sześć punktów procentowych, zaś w sektorze Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo o pięć punktów procentowych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: