eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 47/2010

Świat: wydarzenia tygodnia 47/2010

2010-11-20 14:53

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 46/2010

  • Bank centralny Chin podniósł o 50 pkt baz. stopę rezerw obowiązkowych dla banków - jest to działanie mające ograniczyć wzrost poziomu inflacji, która w październiku wyniosła 4,4 proc. r/r.
  • Poziom cen konsumpcyjnych dla USA wzrósł o 0,2 proc. m/m w miesiącu październik, natomiast wskaźnik bez cen paliw i żywności nie zmienił się w stosunku do września. Natomiast ceny produkcji sprzedanej przemysłu - PPI urosły o 0,4 proc. m/m w miesiącu październik, a bez cen żywności i energii PPI uległy redukcji o 0,6 proc.
  • Niespodziewanie PKB dla Japonii wzrósł w III kw. o 0,9 proc. k/k - powyżej prognozowanego wzrostu na poziomie 0,6 proc., a w ujęciu rocznym PKB urósł o 3,9 proc. Natomiast pogorszyły się wyniki dla przemysłu - aktywność tego sektora uległa redukcji w miesiącu wrzesień o 0,8 proc. m/m.
  • Rezerwa Federalna poinformowała, że amerykańska produkcja przemysłowa w październiku nie zmieniła się, ponadto moce produkcyjne przedsiębiorstw były wykorzystane w 74,8 proc.
  • Według danych Departamentu Skarbu USA we wrześniu wzrósł stan posiadania przez zagranicznych inwestorów dla amerykańskich aktywów netto o 81,7 mld USD.
  • Departament Handlu ogłosił, że w miesiącu wrzesień o 0,9 proc. m/m wzrosły zapasy niesprzedanych towarów w Stanach Zjednoczonych – analitycy spodziewali się wyniku o 0,1 pkt proc. wyższego.
  • Wg ekspertów Banku Barclays przewidują, że do końca tego roku cena złota dojdzie do poziomu 1385 dolarów.
  • Srebro, które dało zarobić w tym roku 62 proc., osiągnęło dziś poziom 27,4 USD, co oznacza wzrost o ponad 7 proc. w ciągu dwóch dni.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

POWRACAMY DO INFORMACJI Z RYNKU ZŁOTA

Światowy popyt na złoto w III kwartale 2010 roku wyniósł 921,8 ton i był o 12 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu wartościowym popyt wzrósł o 43 proc. a jego wartość wyniosła 36,4 mld dolarów amerykańskich. Popyt na złotą biżuterię był wyższy w III kwartale b.r. o 8 proc. w porównaniu z III kwartałem 2009 roku. Z tego 63 proc. zakupów złota pochodziło w czterech krajów – Indii, Chin, Rosji i Turcji. Z kolei detaliczny popyt inwestycyjny był o 25 proc. wyższy niż rok wcześniej i osiągnął 243 ton. Jego wartość stanowiła 9,6 mld dolarów i była o 60 proc. wyższa w porównaniu z III kwartałem zeszłego roku. Największy udział w tym zakresie miały zakupy złotych sztabek, tu odnotowano wzrost popytu o 44 proc. w ujęciu wagowym oraz 84 proc. przy wycenie w dolarach.

W III kwartale 2010 roku popyt ze strony funduszy ETF był o 2,7 tony (7 proc.) niższy w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku. Jednak jego wartość wyrażona w USD była w tym roku wyższa o blisko 1/5.

Popyt ze strony przemysłu, w tym produkcji dentystycznej, osiągnął 110,2 ton, wobec 97,2 ton rok wcześniej. W tym zakresie największy udział miała branża elektroniczna (77,9 ton), szczególnie z Chin i Indii, jak również inne dziedziny nowoczesnych technologii. Dentyści zużyli 12,2 ton złota, tj. 7 proc. mniej niż rok temu. Średnia cena złota w III kwartale 2010 roku wyniosła 1227 USD za uncję i była o 28 proc. wyższa niż rok wcześniej.

(Opracowano na podstawie danych Worl Gold Council)

ZŁOTO I PROBLEMY IRLANDII

Import złota ze strony Indii przekroczył w tym roku poziom z całego 2009 roku i wynikał głównie ze wzrostu popytu na biżuterię, podał w raporcie World Gold Council. W ciągu trzech kwartałów bieżącego roku Indie zaimportowały 624 ton złota, jest to więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy popyt wyniósł 559 ton.

Fundusze złota notowane na giełdach na świecie (Exchange Traded Funds, „ETFs”) osiągnęły rekordowy stan posiadania 14 listopada wynoszący 2.104,65 ton kruszcu – podał Bloomberg. Zapasy srebra w funduszach typu ETF wzrosły do 14.828,7 ton.

Dziś cena złota znajduje się na poziomie 1335 dolarów za uncję a srebra 25,3 dolarów. Trwająca już czwarty dzień korekta na rynku metali szlachetnych jest efektem umocnienia dolara wobec euro. Do spadku notowań euro przyczyniły się problemy finansowe Irlandii. Od decyzji Dublina w sprawie przyjęcia pomocy będą zależeć losy wspólnej waluty.

Z OSTATNIEJ CHWILI

Dwunastu na dziewiętnastu, czyli 63 proc. spośród ankietowanych przez firmę Bloomberg, traderów, inwestorów oraz analityków odpowiedziało, że cena złota będzie rosnąć w przyszłym tygodniu. Natomiast czterech opowiedziało się za spadkiem notowań złota a opinie trzech były neutralne.

Po kilkudniowej korekcie, wywołanej chwilowym umocnieniem się dolara amerykańskiego wobec euro, dwa dni temu cena złota zaczęła wzrastać. Wczoraj nastroje poprawiły się na wieść o decyzji rządu Irlandii w sprawie przyjęcia pomocy finansowej. Zyskała główna para walutowa EUR/USD, stracił na wartości indeks dolara amerykańskiego. Cena złota zazwyczaj zmienia się w kierunku odwrotnym do notowań USD. Wobec tego, od środy do dzisiejszych godzin porannych złoto podrożało o 25 dolarów.

-Sentyment do złota jest w dalszym ciągu bardzo silny – powiedział Mark Prevan, szef departamentu analiz rynku surowców w Australia & New Zealand Banking Group Ltd.

Z kolei specjaliści z banku Barclays przewidują, że do końca tego roku cena złota dojdzie do poziomu 1385 dolarów.

Srebro, które dało zarobić w tym roku 62 proc., osiągnęło dziś poziom 27,4 USD, co oznacza wzrost o ponad 7 proc. w ciągu dwóch dni. Szary metal jest w tym roku hitem inwestycyjnym, inwestują niego fundusze a także ludność, kupując sztabki i monety.

- Sprzedaż srebra w postaci monet w Kanadzie wzrośnie w bieżącym roku o 50 proc. i będzie rosnąć w 2011 roku, powiedział David Madge, dyrektor sprzedaży królewskiej mennicy. Wg specjalistów firmy GFMS z Londynu, cena srebra osiągnie w przyszłym roku poziom 30 dolarów. Inwestorzy postrzegają je coraz powszechniej, jako aktywa zabezpieczające przed spadkiem wartości posiadanego majątku.

Osłabienie dolara oznaczało również wzrosty notowań pozostałych metali szlachetnych. Cena platyny wzrosła od środy o około 1,5 proc, natomiast palladu aż o 10 proc.

Jan Mazurek
Główny Analityk
Investors Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: