eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy menedżerowie w korporacjach 2010

Polscy menedżerowie w korporacjach 2010

2010-11-09 11:22

Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy wg menedżerów


"Tego typu, nowe, rozwijające się branże mogą być potencjalnie polem do popisu dla polskich specjalistów. Tutaj mniej liczą się koneksje, przyzwyczajenia i tradycyjne podziały, a bardziej merytoryczna wiedza i predyspozycje. Rozwijające się sektory charakteryzują się nowoczesnymi metodami zarządzania, gdzie osoby uzdolnione są bardzo szybko identyfikowane i promowane wewnątrz organizacji. Stąd osoba o naprawdę dobrych predyspozycjach do zarządzania ludźmi i biznesem ma olbrzymią szansę na szybkie wspinanie się po szczeblach kariery, najpierw na poziomie kraju, a potem poza jego granicami. Doceniają to powracający do Polscy emigranci, którzy przekonali się jak trudno jest się przebić w przedsiębiorstwach za granicą. U nas, mimo początkowo niższych zarobków, mają większą perspektywę rozwoju i szansę na stosunkowo szybki awans w międzynarodowej korporacji".

Cechy dobrego menedżera

Teoretycznie, szansę na awans ma każdy, są jednak cechy charakteru, metody działania i dokonywane wybory, które mogą pomóc w zrobieniu międzynarodowej kariery.

Janusz Dziurzyński, Associate Director Procter&Gamble, Global Business Services
"Wykształcenie, bogate doświadczenie, posiadana wiedza oraz otwartość na nowe wyzwania to cechy dobrego managera poszukiwane na globalnym rynku biznesowym. Dzięki elastyczności, zdolnościom operacyjnym oraz swojej intuicji Polacy zajmują coraz silniejszą pozycję w kadrach zarządzających międzynarodowymi korporacjami. Sekret dobrego managera polega na chęci nieustannego samodoskonalenia się oraz umiejętności odnalezienia się w trudnych, niecodziennych sytuacjach, na przykład spowodowanych różnicami kulturowymi. Młodzież, która planuje swoją ścieżkę kariery w międzynarodowych firmach zachęcam do angażowania się w inicjatywy biznesowe i parabiznesowe takie jak staże, działalność studencką oraz przede wszystkim udział w wymianach międzynarodowych Erasmus czy Work&Travel, które pozwalają poznać kulturę innych państw i zmierzyć się z samym sobą. Decyzja o wyborze pracodawcy powinna być z góry przemyślana. Lepiej związać się z jedną firmą i wspinać się po szczeblach kariery niż przyjąć tzw. pozycję „skoczka”. Trzeba też pamiętać, jak ważne jest rozwijanie kompetencji miękkich: umiejętności pracy w zespole, dzielenia się wiedzą i otwartości. Bez nich trudno być dobrym managerem".

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: